فرهنگی

جشنواره فجر؛ عبارت مهمی که در صدا و سیما سانسور شد

امام جمعه اهواز با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره فجر دل مومنان را به درد آورد، گفت: بنا نیست در نظام مقدس اسلامی شاهد چنین جشنواره هایی باشیم که تعدادی افراد هوس باز و از خدا بی خبر در آن حضور دارند….

او  افزود: رفتارهای زشت، وضعیت لباس پوشیدن نامناسب و اینکه حرف هایی زده شده که در تاریخ، یزید زده است، نشان دهنده وضعیت این جشنواره است.

دویچه وله در گزارشی گفت: هفته گذشته مراسم اختتامیه و اعطای جوایز چهلمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد. این جشنواره که با حاشیه‌های بسیار توأم بود، از تحریم برخی هنرمندان سرشناس گرفته تا سانسور صدا و سیما و عدم اعطای “سیمرغ مردمی”‌، یک هفته بعد انتقادهای امامان جمعه را به دنبال داشت.

در این جشنواره به رغم سانسور صدا و سیما، صدای همبستگی سینماگران با قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی و کشته‌شدگان اعتراضات ۹۸ در ایران طنین‌انداز شد.

یک ماه پیش از برگزاری جشنواره فجر شماری از سینماگران و هنرمندان ایرانی در همبستگی با خانواده جانباختگان پرواز هواپیمای مسافربری اوکراینی که توسط پدافند سپاه ساقط شد، اعلام کردند از حضور در جشنواره‌های فجر انصراف می‌دهند.

مسعود کیمیایی، کارگردان سینما در پیام ویدئویی خود پیشاپیش اعلام کرد که از حضور فیلمش در جشنواره فیلم فجر منصرف شده است.

فاطمه معتمد آریا، شهرام ناظری و شماری دیگر گفته بودند به دلیل عزادار بودن خانواده‌ها از حضور در این جشنواره خودداری می‌کنند.

برخی دیگر از هنرمندان مانند همایون غنی‌زاده معتقد بودند باید در جشنواره‌ها و برنامه‌ها شرکت کرد، ماند و صدای اعتراض خود را بلند کرد. این سینماگر پیش از این در جشن انجمن منتقدان گفته بود، سکوت کردن درباره وقایع آبان ۹۸ “قباحت” دارد، و سپس جایزه‌اش را به پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ تقدیم کرد.

به نظر می‌آید اظهارات انتقادی شماری از برندگان جوایز فیلم فجر در مراسم اختتامیه، اعتراض امامان جمعه را برانگیخته است. با این‌که صدا و سیمای جمهوری اسلامی این مراسم را به صورت زنده پخش می‌کرد، اما مدام دست به قطع و سانسور عبارت‌های انتقادی سخنرانان می‌زد.

کارگردان فیلم “درخت گردو”، محمد حسین مهدویان، که بهترین کارگردان این چهلمین جشنواره شد جایزه و فیلم خود را به “پدران داغدیده سال ٩٨” اهدا کرد. این بار نیز اظهارات این کارگردان با سانسور صدا و سیما روبرو شد.

مهدویان برای دریافت جایزه روی سن رفت و خطاب به جمعیت گفت: «این فیلم را تقدیم می‌کنم به پدرم و تمامی پدران این سرزمین. همه پدرانی که داغ دیده‌اند، پدران داغ دیده سال ۱۳۹۸، از سیل تا حوادث آبان تا ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی…»

امیر آقایی نیز به هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم “شنای پروانه” گفت: «در انتها یک دلگیری را در حد چند ثانیه با شما در میان بگذارم. چندی پیش خانمی در رسانه ملی اظهار کردند اگر کسی ناراضی است، برود.»

او افزود: «رفتن را به کسی خطاب می‌کنند که آمده باشد. ما که نیامدیم، ما بودیم و ریشه در خاک سرزمین‌مان داریم!» این عبارت امیر آقایی نیز از سوی صدا و سیما سانسور شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا