اخبار

درخواست رژیم “فقها” از غرب

سران جمهوری اسلامی از غرب می خواهد که مذاکرات هسته‌ای را رسانه‌ای نکنند. این در حالی است که نماینده روسیه از احتمال بسیار زیاد برای دستیابی به توافق خبر می‌دهد اما آمریکا می‌گوید که احیای برجام به جدیت ایران بستگی دارد. ایران از کشورهای غربی خواست تا از رسانه‌ای کردن مذاکرات هسته‌ای خودداری کنند. …

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجهرژیم ولایت فقیه، عصر جمعه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در دیدار با همتای آلمانی خود، آنالنا بربوک، از کشورهای غربی مذاکره‌کننده با جمهوری اسلامی خواست تا اشتباه محاسباتی نکنند و ”مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشاند”.

او ضمن رد برخی اظهارات درباره تعیین ضرب‌الاجل برای رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام گفت که تهران، کیفیت توافق را در کنار عنصر زمان می‌بیند.

امیرعبداللهیان افزود: «اگر همین‌امروز به خواسته‌های مشروع تهران توجه شود می‌توان در وین به توافق دست یافت.»

وزیر خارجه ایران از طرف‌های اروپایی و برجامی خواست تا خطوط قرمز ایران را با دقت در نظر بگیرند تا به گفته او ”پس از سال‌ها بی‌عملی، نقش موثری در تامین حقوق مشروع ایران به عنوان طرف متضرر از خروج آمریکا از برجام داشته باشند”.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز از همه طرف‌های مذاکره‌کننده خواست که حداکثر تلاش خود را انجام دهند تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان از این مرحله عبور کرد.

در همین روز، سخنگوی کاخ سفید گفت، اگرچه در جریان مذاکرات هفته گذشته در وین، پیشرفت قابل توجهی به دست آمده اما ”تا زمانی که در مورد همه‌چیز توافق نشود، درباره هیچ‌چیز توافق نشده است”.

جن ساکی در عین حال تصریح کرد: «اگر ایران جدیت نشان دهد می‌توانیم ظرف چند روز برای بازگشت مشترک به اجرای کامل برجام به توافق برسیم اما هر چیزی غیر از آن، امکان بازگشت به توافق را با خطر شدیدی مواجه می‌کند.»

احتمال ”بسیار زیاد” برای رسیدن به توافق

به گزارش دویچه وله، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای، در توییتی از نزدیک شدن به ”موفقیت” در مذاکرات برجام ابراز خشنودی کرد.

او نوشت: «عالی! رؤسای هیأت‌های E3 (آلمان، فرانسه و بریتانیا) باید برای چند روز وین را ترک کنند اما تیم‌های آنها برای مذاکرات بیشتر در پایتخت اتریش در دسترس خواهند بود! این دلگرم‌کننده است! ما به تکمیل موفقیت‌آمیز مذاکرات درباره برجام نزدیک می‌شویم.»

او نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایتارتاس، احتمال دستیابی به توافق پیش از پایان ماه فوریه (تا روز ۹ اسفند) را ”بسیار زیاد” دانست.

هشدارمجدد جمهوری‌خواهان به بایدن

نزدیک شدن به توافق برای احیای برجام، بار دیگر با هشدار جمهوری‌خواهان در آمریکا همراه شده است.

حدود ۲۰۰ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار دادند که توافق با جمهوری اسلامی “باید از سوی کنگره ایالات متحده تأیید شود، اگر نه به سرنوشت برجام محکوم است”.

توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی که در سال ۲۰۱۵ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا به امضا رسید، عمر چندانی نداشت.

دونالد ترامپ بعدا آمریکا را به شکل یک‌طرفه از توافق هسته‌ای خارج کرد و دستور اعمال تحریم‌هایی جدید علیه جمهوری اسلامی را داد.

مسئله “تضمین” در خصوص عدم خروج دوباره از برجام و همچنین اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، موضوعی است که نمایندگان جمهوری‌خواه نیز در تازه‌ترین نامه خود به بایدن به آن اشاره کرده‌اند.

در نامه این گروه از اعضای کنگره از جمله آمده است: «ما ناچاریم به شما یادآوری کنیم که از قدرت و اختیار دادن چنین “تضمینی” برخوردار نیستید. ما خواستار آن هستیم که چنین توافقی جهت بررسی و تأیید به کنگره ارائه شود.»

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره همچنین تاکید کردند که رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی باید زمانی صورت بگیرد که ابتدا تأسیسات و فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران برچیده شود.

روز ۱۹ بهمن نیز، ۳۳ نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا هشدار داده بودند که اگر بازگشت واشنگتن به توافق برجام به رأی سنا منوط نشود، از اختیارات خود برای جلوگیری از احیای آن استفاده خواهند کرد.

یکی از پیش‌شرط‌های ایران برای بازگشت به انجام تعهدات مطابق برجام، دریافت تضمینی از سوی آمریکا مبنی بر عدم خروج دوباره از توافق هسته‌ای است.

آمریکا این درخواست را غیرقابل قبول و غیرعملی خوانده و گفته است، دولت کنونی ایالات متحده نمی‌تواند از جانب دولت‌های آینده چنین تضمینی ارائه کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا