زحمتکشان

کارگران معدن زغال سنگ طزره خواهان حذف پیمانکاران هستند

کارگران شرکتی معدن زغال سنگ طزره پیگیر وضعیت شغلی خود شدند. آنها خواهان پایان حضور پیمانکاران هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در معدن زغال سنگ طزره می‌گویند: جمعی از کارگران شرکتی شاغل در معدن زغال سنگ طزره که به صورت پیمانکاری مشغول کارند، با حضور مقابل ساختمان اداری خواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود شدند.

یکی از کارگران حاضر در این اجتماع صنفی گفت: دیروز و امروز کارگران شرکتی معدن زغال سنگ طزره دامغان (معادن زغال سنگ برناکی، کلاریز، تونل مادر، تونل ۴۳ و بخشی از معدن رزمجای غربی) برای مشخص شدن وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان اداری حاضر شدند. آنها خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه معادن زغال سنگ طزره هستند.

او با اشاره به اینکه به صورت قرارداد‌ی در شرکت‌های مختلف پیمانکاری به کار مشغول هستیم، گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

یکی دیگر از کارگران با انتقاد از اینکه در نتیجه حضور پیمانکاران، هر ماه بخشی از مطالباتشان پرداخت نمی‌شود و این موضوع آن‌ها را در شرایط بد مالی قرار داده است، گفت: در مجموعه معادن زغال سنگ طزره سالهاست تحت مسئولیت چند شرکت واسطه‌ای مشغول کار هستیم، شرکت‌هایی که هیچ نظارتی بر کار آنها در معادن نیست و امنیت شغلی، جانی و معیشتی کارگران را تامین نمی‌کنند.

او گفت: پیمانکاران به دلیل توجه به سود، به دنبال تجهیزات کافی ایمنی فردی و محیطی در معادن نیستند. به همین دلیل هر چند وقت یکبار شاهد وقوع حوادث ناگوار برای کارگران هستیم.

طبق اظهارات وی؛ میزان دریافت کارگرانی که در کارگاه‌های دولتی کار می‌کنند به نسبت کارگران بخش خصوصی و نیروهایی که زیر نظر پیمانکاران هستند، بسیار متفاوت است و شرکتی‌ها حداقل حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند.

او گفت: کارگران خواهان حذف پیمانکاران و بستن قرارداد مستقیم هستند؛ چراکه پیمانکاران دستمزد آن‌ها را متناسب با قراردادهای خود با کارفرمایان معادن، پرداخت نمی‌کنند و سر و ته آن می‌زنند تا سود بیشتری به جیب بزنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا