اخبار

شمار قربانیان روزانه کرونا در ایران طی یک ماه ۱۲ برابر شد

با مرگ ۲۴۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ طی یک روز شمار قربانیان کرونا در آمار رسمی ایران از ۱۵۰ هزار نفر فراتر رفت. طی یک ماه اخیر موارد مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در ایران مدام رو به افزایش بوده است…..

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت یک‌شنبه اول اسفند ماه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته نزدیک به ۱۷ هزار مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده است.

موارد جدید ابتلا به نسبت روز گذشته حدود دو هزار و در قیاس با یک‌شنبه قبل نزدیک به ۹ هزار مورد کمتر بوده است. در میان تمام شاخص‌های کرونا در ایران فقط موارد ابتلا پس از اوج گرفتن در ماه بهمن دوباره نزولی شده است.

در شبانه‌روز گذشته، تعداد مبتلایان تازه شناسایی شده که بستری شده‌اند ۲ هزار و ۳۱۵ نفر بود و شمار بستری شدگان در بخش مراقبت‌های ویژه برای دومین روز پیاپی از مرز چهار هزار نفر گذشت. تعداد بیماران در این بخش پیش از این هفتم آبان بیش از چهار هزار نفر بود.

جهش ۱۲ برابری شمار قربانیان در یک ماه

دویچه وله می نویسد: طی یک ماه گذشته بیشترین نمود گسترش پاندمی در افزایش شدید موارد مرگ و میر بوده است. اول بهمن شمار قربانیان ۲۰ نفر بود و اول اسفند این تعداد با بیش از ۱۲ برابر افزایش به ۲۴۲ نفر رسید.

در هفته‌های گذشته سویه اومیکرون ویروس کرونا که به نسبت سویه‌های قبلی قدرت سرایت به مراتب بیشتری دارد در ایران غالب شده و تاثیر آن در تغییر رنگ‌بندی کرونایی شهرها و افزایش شدید شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) آشکار است.

روز گذشته معاونت تحقیقات وزارت بهداشت اعلام کرد اکنون ۳۳۷ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۶۴ شهر در وضعیت نارنجی (پر خطر) و ۴۷ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سه چهارم شهرها در وضعیت قرمز

به این ترتیب از حدود ۴۵۰ شهر ایران ۴۰۱ شهر در وضعیت بسیار پر خطر و پر خطر کرونایی هستند و وضعیت هیچ شهری آبی (کم خطر) نیست. وضعیت حدود سه چهارم کل شهرها قرمز اعلام شده است.

پنجم بهمن بیش از ۴۰۰ شهر ایران در وضعیت آبی کرونایی قرار داشتند. این وضعیت در هفته‌های اخیر به شدت تغییر کرده و تعداد شهرهای قرمز شنبه گذشته به نسبت یک هفته پیش، بیش از دو برابر شد و اکنون ۹۰ شهر دیگر در چنین وضعیتی قرار گرفته‌اند.

در ایران ملاک رنگ‌بندی شهرها موارد بستری بیماران کرونایی به نسبت صد هزار نفر جمعیت است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این کار اگر بر مبنای مراجعه بیماران سرپایی و تعداد آزمایش‌های مثبت، در صورت افزایش ظرفیت این کار، انجام شود تصویر دقیق‌تر و واقع‌بینانه‌تری از وضعیت پاندمی ارائه می‌کند.

مطابق آمار وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته حدود ۸۰ هزار آزمایش تشخیص ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سرتاسر ایران انجام شده است.

کمبود آزمایش، کند شدن واکسیناسیون

تعداد آزمایش‌ها در روزهای گذشته نیز کمابیش در همین حدود بوده که برای کشوری با جمعیت ۸۵ میلیون نفری بسیار ناچیز به شمار می‌رود.

یکی دیگر از مسائلی که جامعه ایران را در مقابل موج ششم پاندمی آسیب‌پذیرتر می‌کند، کند شدن واکسیناسیون است. این مسئله به خصوص در کاهش مراجعه برای دریافت دوز دوم واکسن مشهودتر است.

آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد در ایران حدود هفت میلیون نفر فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند و بسیاری از آنها برای دریافت دوز دوم یا تمایل نشان نمی‌دهند یا تاخیر دارند.

در شبانه روز منتهی به اول اسفند، اندکی بیش از ۳۱۹ هزار دوز واکسن در سراسر ایران تزریق شده که فقط حدود ۵۸ هزار مورد آن مربوط به دوز دوم بوده است.

بیشترین واکسن‌هایی که طی ۲۴ ساعت گذشته تزریق شده مربوط به دوز یادآور و کسانی بوده که قبلا به طور کامل واکسینه شده‌اند. این آمار بیانگر کاهش استقبال واکسینه نشده‌ها و بخشی از کسانی است که فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

تا کنون ۵۵ میلیون و ۴۳ هزار نفر در ایران دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند که ۲۲ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر آنها برای بار سوم نیز واکسینه شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا