بین‌المللی

پوتین: ناتو گزینه نظامی را پیش پای اوکراین می‌گذارد

رئیس جمهور روسیه به همتای فرانسوی گفت که ناتو به دنبال ترغیب اوکراین برای استفاده از گزینه نظامی در دونباس است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، کاخ کرملین می‌گوید که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی امروز خود با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی، از تلاش‌های ناتو برای مسلح کردن اوکراین و ترغیب این کشور به حل بحران دونباس از راه نظامی انتقاد کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در این باره گفت: در این مکالمه، نگرانی جدی روسیه بابت وخامت شدید اوضاع در خط تماس دونباس، به طرف مقابل منتقل شد. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که اقدامات تحریک آمیز نیروهای امنیتی اوکراین دلیل تشدید تنش‌ها است تا آنجا که شهروندان جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک به مشقت افتاده و در مواجهه با افزایش حملات توپخانه ای، مجبور به تخلیه منازل و فرار به سمت روسیه شده اند.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در پیامی توئیتری نوشته است: در گفتگویی که روز گذشته با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی داشته با او درباره شرایط امنیتی فعلی و حملات تحریک آمیز طرف مقابل صحبت کرده است.

او همچنین نوشت: در پیگیری روند صلح، حامی تشدید تلاش‌ها هستیم و از تشکیل نشست فوری گروه سه جانبه تماس (شامل اوکراین، روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا) حمایت می‌کنیم. همچنین خواهان برقراری فوری آتش بس در دونباس هستیم.

این ادعا درحالی مطرح می‌شود که ماکرون امروز با ولادیمیر پوتین همتای روس تماسی تلفنی داشته که به ادعای الیزه آخرین تلاش‌های رئیس جمهور فرانسه برای ممانعت از حمله ادعایی مسکو به اوکراین است.

روسیه اما می‌گوید که قصدی برای حمله ندارد و آنگونه که منابع آگاه می‌گویند حتی ممکن است که در چند روز آینده میزبان عمران خان نخست وزیر پاکستان باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا