اخبار

لحظه به لحظه با بحران اوکراین

تنش‌های موجود میان اوکراینی‌ها از راه دیپلماسی، با فعال کردن دوبارۀ توافق‌نامه‌هایی مانند توافق مینسک ۲ که دولت‌های ایالات متحده و اوکراین خرابش کرده‌اند، قابل حل شدن است….

در حالی که غرب تنش در مرزهای میان اوکراین و روسیه را همچنان خطرناک می‌داند، جو بایدن و ولادیمیر پوتین پیشنهاد امانوئل ماکرون برای دیدار با یکدیگر را پذیرفتند.

آخرین رویدادهای مربوط به بحران اوکراین و تحولات در تنش میان روسیه و غرب در روز دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفند) را در این صفحه دنبال کنید.

شولتس و پوتین امروز تلفنی درباره اوکراین گفتگو می‌کنند

به گزارش یورو نیوز، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان قرار است وز دوشنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره تلاش‌های تازه دیپلماتیک برای رفع تنش روسیه و غرب بر سر اوکراین تلفنی گفتگو کند.
اشتفن هبشترایت، سخنگوی صدراعظم آلمان با ذکر این خبر در نشست مطبوعاتی هفتگی خود در برلین گفت رهبر آلمان که از نزدیک با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در ارتباط و هماهنگ است، اواخر بعد از ظهر امروز مجدداً با رئیس جمهوری روسیه تلفنی صحبت خواهد کرد.

وی افزود: «همه تلاش‌های دیپلماتیکی که ما در حال حاضر با هم انجام می‌دهیم، با هدف اجتناب از فاجعه در اوکراین است.»

روز گذشته شولتس در این مورد با رئیس جمهور فرانسه «طولانی» صحبت کرده بود.
سخنگوی شولتس گفت: «ما خود را در موقعیت بسیار خطرناکی می‌بینیم، بیش از ۱۰۰ هزار سرباز روسی در امتداد مرز اوکراین مستقر شده‌اند.»
وی گفت: «بر خلاف آنچه اعلام شده بود، روسیه نه تنها نیروهای خود را از بلاروس خارج نکرد بلکه رزمایش‌های خود را برای مدت نامحدودی تمدید کرد.»

آقای هبشترایت یادآور شد که آلمان می‌خواهد از کانال دیپلماتیک حمایت کند و در این مرحله از اعمال هرگونه تحریم پیشگیرانه علیه روسیه خودداری می‌کند.

اوکراین تیراندازی به پست مرزی روسیه را تکذیب کرد

سخنگوی نیروهای مسلح اوکراین در کراماتورسک در شرق اوکراین روز دوشنبه هرگونه شلیک توپخانه به پاسگاه مرزی روسیه در بخش روستوف را تکذیب کرد.
روسیه ادعای حمله  اوکراین به این پاسگاه را مطرح کرده بود، اما پاولو کوالچوک با تکذیب آن به خبرگزاری فرانسه گفت که این ادعا دروغ است.
او همچنین گفت: «ما نمی‌توانیم روسیه را از تولید این اطلاعات نادرست (…) باز داریم، اما اصرار داریم که به هیچ زیرساخت غیرنظامی در منطقه روستوف در روسیه شلیک نمی‌کنیم.» او افزود که «هیچ آتش توپخانه‌ای علیه نیروهای اشغالگر روسیه درنگرفته است».

ایرفرانس پروازهای کی‌یف در روز سه‌شنبه را لغو کرد

شرکت هواپیمایی فرانسه، ایرفرانس روز دوشنبه اعلام کرد که دو پرواز پاریس-کیف و کیف-پاریس خود را که برای روز سه‌شنبه برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرده است.
این شرکت هواپیمایی با انتشار این خبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایرفرانس به طور منظم وضعیت را ارزیابی مجدد کرده و یادآوری می‌کند که ایمنی و امنیت پروازها، مشتریان و خدمه آن یک امر ضروری است».
این شرکت به طور معمول دو پرواز در هفته بین پاریس و کیف، در روزهای سه‌شنبه و یکشنبه انجام می‌دهد.

 

روسیه: حمله به اوکراین از طریق بلاروس ادعایی مضحک است

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه گفت که روسیه ۱۴۷ هزار سرباز را در اطراف مرزهای اوکراین مستقر کرده که ۹ هزار نفر از آنها در بلاروس هستند، اما تصریح کرد این تعداد نیرو برای آن که بتوان از شمال به پایتخت اوکراین حمله کرد، کافی نیست.
وزیر دفاع روسیه گفت: «صحبت از حمله به کی‌یف از سمت بلاروس ادعایی مضحک به نظر می‌رسد.»

ارتش روسیه که تا روز یکشنبه مشغول انجام رزمایش مشترک با بلاروس در خاک این کشور متحد و همسایه‌اش بود، روز شنبه یک رزمایش هسته‌ای فراگیر شامل پرتاب‌های تمرینی متعدد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما و موشک‌های کروز را با نظارت شخص پوتین انجام داد.

جدایی‌خواهان: ۴ غیرنظامی کشته شدند

مقامات جدایی‌طلب اوکراین روز دوشنبه اعلام کردند که در اثر گلوله‌باران نیروهای دولتی اوکراین طی ۲۴ ساعت گذشته دست کم ۴ فرد غیرنظامی کشته و تعدادی دیگر زخمی شده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس با نقل این خبر همچنین از قول ارتش اوکراین نوشت که در آخر خفته گذشته دو سرباز اوکراینی کشته و روز دوشنبه نیز یک نظامی دیگر زخمی شد.
پاولو کوالچوک، سخنگوی ارتش اوکراین گفت که مواضع اوکراین روز یکشنبه ۸۰ بار و بامداد دوشنبه ۸ بار دوشنبه گلوله‌باران شده است. وی خاطرنشان کرد که جدایی‌طلبان «از درون مناطق مسکونی و با استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر، زبونانه شلیک می‌کنند.»

کوالچوک همچنین تأکید کرد که نیروهای اوکراینی به آتش طرف مقابل پاسخ نمی‌دهند.

اتحادیه اروپا: از هر گونه تلاش دیپلماتیک برای حل بحران حمایت می‌کنیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت کشورهای غربی می‌گویند که تجمع نیروهای روسیه در نزدیکی اوکراین مقدمه‌ای برای تهاجم است، اما اتحادیه اروپا از آخرین تلاش‌ها برای ترتیب دادن مذاکرات بیشتر حمایت می‌کند.
بورل در بروکسل گفت: «نشست‌ها در سطح رهبران، در سطح وزرا، با در هر قالب دیگری، به هر شکلی که صحبت کنیم، پشت میز بنشینیم و تلاش کنیم تا از جنگ اجتناب شود، به شدت ضروری است.»
وی گفت: «ما از هر چیزی که بتواند گفتگوهای دیپلماتیک را به بهترین راه و تنها راه جستجوی راه‌حل برای بحران تبدیل کند، حمایت خواهیم کرد.»

آلمان به روسیه: با جان مردم در شرق اوکراین بازی نکنید

آلمان روسیه را به بازی «غیر مسئولانه» با جان غیرنظامیان شرق اوکراین متهم کرد و از این کشور خواست تا به میز مذاکره بازگردد.
گلوله‌باران پراکنده در سراسر خط تقسیم نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین از روز پنجشنبه تشدید شده است.
آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه پس از ورود به محل برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «درخواست فوری من از دولت روسیه و از رئیس جمهور این کشور آن است که با جان انسان‌ها بازی نکنید.»
او گفت: «حملاتی که در ۷۲ ساعت گذشته شاهد بودیم، گویای اختلافات خشونت‌آمیز واقعا نگران‌کننده است. مسئولیت این رویدادها با دولت روسیه است و به همین دلیل است که من به دولت روسیه می‌گویم: فورا به میز مذاکره بازگردید. نوبت عمل شماست.»

روسیه: صحبت از دیدار پوتین و بایدن زود است

کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که صحبت درباره نشست ولادیمیر پوتین و جو بایدن رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا برای حل موضوع اوکراین «زود» است. فرانسه پیشنهاد دیدار و گفتگوی پوتین و بایدن برای جلوگیری از حمله احتمالی روسیه به اوکراین را داده و اعلام کرده بود که دو طرف با این پیشنهاد موافقت کرده‌اند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «این تفاهم وجود دارد که ما باید گفت وگو را در سطح وزیران (خارجه) را ادامه دهیم. اما صحبت در مورد برنامه‌های مشخص برای سازماندهی نشست (سران) زودهنگام است.»
اوکراین از توافق پوتین و بایدن برای دیدار استقبال کرد

اوکراین با استقبال از توافق پوتین و بایدن برای ملاقات با یکدیگر اعلام کرد که به عقب‌نشینی نیروهای روسی از مرز امیدوار است.
دمیترو کولبا، پیزر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه پیش از دیدار با همتایان اروپایی‌اش گفت: «ما معتقدیم که هر تلاشی با هدف یافتن راه حل دیپلماتیک ارزش تلاش را دارد.»
وی افزود: «ما امیدواریم که دو رئیس جمهور با توافق بر سر خروج نیروهای روسیه از اوکراین از اتاق گفتگو خارج شوند.»

امید فرانسه به حل بحران اوکراین

فرانسه می‌گوید نشست آتی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، «امیدواری دیپلماتیک» برای حل بحران اوکراین ایجاد کرده است.
کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه با اعلام این موضوع در عین حال گفت: «ما باید بسیار محتاط باشیم.»
او افزود: «اگر هنوز فرصتی برای اجتناب از جنگ، برای جلوگیری از برافروخته شدن آتش و ایجاد یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک وجود دارد، باید از آن استفاده کرد».
او روز که دوشنبه به تلویزیون ال‌س‌ای گفت که هنوز تاریخی برای برگزاری نشست تعیین نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا