دیدگاه‌ها

افشای ده‌ها میلیارد دلار پول کثیف در حساب‌های بانک «کردیت سوئیس»

ازجمله این‌ مشتریان می‌توان به یک قاچاقچی انسان در فیلیپین، یکی از روسای بورس هنگ‌کنگ که به دلیل رشوه به زندان افتاد، یک میلیاردر که دستور قتل دوست‌دخترش -که ستاره پاپ لبنانی بوده- را صادر کرده، مدیرانی که شرکت نفت دولتی ونزوئلا را غارت کردند، و همچنین سیاستمدارانی فاسد از مصر تا اوکراین اشاره کرد.

روزآروز-گاردین و یک کنسرسیوم از رسانه‌ها در گزارشی پرده از ده‌ها میلیارد دلار پول کثیف در حساب‌های بانک «کردیت سوئیس» برداشته‌اند.

▪️در این گزارش باافشای اطلاعات حساب‌های ۳۰هزار مشتری بانک «کردیت سوئیس»، یکی از بزرگترین بانک‌های خصوصی جهان، معلوم شده که این مشتریان اغلب مجرم و درگیر در شکنجه، قاچاق مواد مخدر، پولشویی، فساد و سایر جرایم جدی چه ثروت عظیمی به جیب زده‌اند. میزان پول این ۳۰ هزار حساب بالغ بر ۱۰۰ میلیارد فرانک سوئیس (۸۰ میلیارد پوند انگلیس) برآورد شده است.

▪️ازجمله این‌ مشتریان می‌توان به یک قاچاقچی انسان در فیلیپین، یکی از روسای بورس هنگ‌کنگ که به دلیل رشوه به زندان افتاد، یک میلیاردر که دستور قتل دوست‌دخترش -که ستاره پاپ لبنانی بوده- را صادر کرده، مدیرانی که شرکت نفت دولتی ونزوئلا را غارت کردند، و همچنین سیاستمدارانی فاسد از مصر تا اوکراین اشاره کرد.

▪️این گنجینه عظیم داده‌های بانکی را یک افشاگر ناشناس به روزنامه آلمانی زوددویچه زایتونگ (Süddeutsche Zeitung) داده است؛ یک روزنامه چپ میانه با گرایش سوسیال دموکرات.

▪️منبع افشاگر در بیانیه‌ای گفته: «من معتقدم که قوانین اسرار بانکی سوئیس غیراخلاقی است. بهانه‌ی حفاظت از حریم خصوصی مالی صرفاً یک برگ انجیر است که نقش شرم‌آور بانک‌های سوئیسی را به عنوان همکاران فرار مالیاتی می‌پوشاند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا