حقوق بشر

بازداشت دو عضو انجمن نوژین هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری

یک زوج جوان عضو انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری و در حین پخش تراکت و پوسترها‌‌ی ویژه این روز، توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شدند.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، غروب دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ (۲۱ فوریه ۲۰۲۲)، یک زوج جوان به نام‌های واران محمدنژاد ۳۰ ساله و پیام میری ۳۶ ساله اهل روستای تنگیسر و ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در یکی از خیابان‌های این شهر بازداشت شدند.

به گفته یک منبع مطلع، پیام میری و واران محمدنژاد از اعضای فعال انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین هستند در حین پخش پوستر و تراکت مرتبط با روز جهانی زبان مادری در یکی از خیابان‌های سنندج توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که این زوج جوان پس از چهار ساعت بازجویی ساعت ۱۰ امشب آزاد شده‌اند.

انجمن نوژین یکی از انجمن‌های فرهنگی و اجتماعی فعال در استان کُردستان می‌باشد کە در چندین شهر این استان از جملە سنندج، کامیاران، دهگلان، سقز و بانە فعالیت داشته و کلیه فعالیت‌های آن بصورت داوطلبانه و عام المنفعه بوده است.

زهرا محمدی مسئول انجمن نوژین پیشتر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به پنج سال حبس محکوم شده و هم‌اینک در بند عمومی کانون اصلاح و تربیت سنندج دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا