اجتماعی

بی‌اعتمادی برخی مسئولان به‌نظام درمانی کشور

در روز‌های گذشته بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت بر این مسئله تأکید کرد که امروز کسی برای درمان به خارج از کشور سفر نمی‌کند و امروزه در تمامی رشته‌های پزشکی خودکفا هستیم. بخشی از سخنان عین‌اللهی مبنی بر بی‌نیازی به سفر‌های درمانی به خارج از کشور درست است، اما باید در بخش دیگری از سخنان او تشکیک کرد.

سایت خبری جامعه۲۴ دراین‌باره نوشت: هرازگاهی فیلم یا عکسی از برخی از مسئولان کشور منتشر می‌شود که آن‌ها را در یک باشگاه ورزشی یا بیمارستان خارجی نشان می‌دهد. پس از انتشار فیلم در گفت‌وگویی خود این مسئولان یا منصوبانشان از سفر آن‌ها به خارج از کشور برای مداوا خبر داده‌اند. سفر به خارج از کشور برای مسئولان یا خانواده آن‌ها از دیرباز وجود داشته است. نگاهی به خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موارد بسیاری از این سفر‌ها را نشان می‌دهد: «آقای عباس واعظ طبسی، [تولیت آستان قدس رضوی] و فرزندش آمدند. از سفر به لندن و عمل جراحی پایش راضی است. تحت تأثیر نظم و پیشرفت آن‌ها قرارگرفته است.» «درباره وضع آقای اراکی و اصرار خانواده‌اش برای بردن به خارج از کشور، در عین مخالفت اطبا که بی‌اثر می‌دانند» صحبت کردیم و «آقای خامنه‌ای هم با این موضوع مخالف‌اند.» «به خانه آمدم. عفت از کسالت اعظم، [همسر محسن] خیلی نگران است و اصرار دارد برای معالجه به خارج بروند.» «عفت و فاطی از لندن تلفنی صحبت کردند و گفتند که برای دوشنبه و چهارشنبه وقت دکتر گرفته‌اند.» این‌ها نمونه‌ای از رفتن مسئولان و خانواده‌های آن‌ها به خارج از کشور به‌منظور معالجه است.

در این سال‌ها هم آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس اسبق قوه قضاییه به خارج از کشور رفت اگرچه معالجه او ناموفق بود و پس از مدتی دار فانی را وداع گفت. پس از او پرسروصداترین قاضی سال‌های اخیر و از متهمان اقتصادی یعنی قاضی منصوری نیز به خارج از کشور رفت که در اواسط معالجه با صدور جلب قضایی کار خود را در آلمان نیمه رها کرد و به رومانی رفت. در روز‌های اخیر هم سردار طلایی فرمانده سابق پلیس تهران سر از کانادا درآورد.

علاوه بر مسئولان برخی هنرمندان و کسانی که از آنان به سلبریتی تعبیر می‌شوند نیز هرازگاهی به بهانه به دنیا آوردن فرزند یا سایر امور درمانی به خارج از کشور سفر می‌کنند.

 سفری بی اجبار

رفتن مسئولان به خارج از کشور در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از مسئولان قبلی و کنونی نظام سلامت از بی‌نیازی ایرانیان برای سفر به خارج از کشور تأکید دارند. این موضوع حتی در سال۹۷ نیز موردانتقاد ایرج فاضل، وزیر اسبق بهداشت و استاد جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت. فاضل در این رابطه اظهار کرد: «افرادی که برای درمان به خارج از کشور می‌روند، به دلیل اجبار نیست؛ چراکه کلیه اعمال پزشکی به بهترین شکل در کشور انجام می‌شود و می‌توانند بمانند و بهترین خدمات را دریافت کنند.»

اما پرسش این است که اگر سفر به خارج از کشور اجبار نیست، پس چه مسئله‌ای موجب سفر این آقایان و خانواده‌هایشان است؟ آیا این کار نوعی بی‌اعتمادی به کادر درمان و امکانات درمانی ایران نیست؟ اگر چنین است پس چرا این امکان برای مردم فراهم نیست؟ اگر هم بی‌اعتمادی نیست پس مسئله چیست؟

 تجمل یا نیاز به درمان

محمدرضا اسدی، نایب‌رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در گفتگو با جامعه۲۴، اظهار کرد: موضوع سفر به خارج برای پیگیری امور درمانی، مسئله بی‌اعتمادی به‌نظام درمانی کشور نیست، چراکه بی‌اعتمادترین افراد در کشور به پزشکی داخل کشور اعتماد کامل دارند؛ این‌یک موضوع ثابت‌شده است.

وی افزود: افرادی هم که خارج از کشور را برای مداوا انتخاب می‌کنند، بیشتر از منظر تجمل‌گرایی به این سفر‌ها می‌روند. امروزه با اختلاف طبقاتی که وجود دارد برخی از افراد این کار را انجام می‌دهند. این خروج اگرچه به‌صورت طبیعی ممکن است این را القا کند که برخی از درمان‌ها در کشور وجود ندارد، اما چنین چیزی نیست و امروزه ۱۰۰درصد دانش، امکانات و تبحر را در کشور داریم که بیماری به خارج از کشور نیاز پیدا نکند.

به گفته اسدی ایران امروز جزو کشور‌های مطرح در حوزه پزشکی است و برای رسیدن به این هدف سال‌ها برنامه‌ریزی‌شده و کار‌های مختلفی در آن انجام‌شده است.

 دوباره سفر به خارج رونق می‌گیرد

وی در ادامه به نگرانی دیگری اشاره کرد که ممکن است که وضعیت کنونی را بر هم بریزد و دوباره سفر‌های درمانی را رواج دهد. به گفته اسدی، افزایش بی‌رویه ظرفیت‌های پزشکی در دانشگاه‌ها، نشان از این دارد که با عدم فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم آموزشی، کیفیت پزشکی و درمانی کشور پایین آمده و دوباره مردم برای درمان به خارج نیاز پیدا کنند.

 تهدیدها علیه نظام سلامت

اسدی بیان کرد: با افول پزشکی کشور در ۱۰سال آینده ممکن است که حتی برای بسیاری از بیماری‌های ساده، مردم دوباره به خارج از کشور نیاز پیدا کنند. بخش دیگری از نگرانی‌های دیگر ما نیز این است که کشور‌های منطقه امکاناتی را برای جذب متخصصین متبحر در کشور فراهم کرده و در حال جذب این افراد هستند که این موضوع نیز ممکن است به خروج مردم برای امور درمانی منجر شود.

وی با تأکید بر لزوم توزیع مناسب پزشکان و متخصصان و تأمین مالی و فراهم کردن امکانات برای آن‌ها اظهار کرد: این موضوع موجب ماندگاری پزشکان و ارائه خدمات مناسب به مردم خواهد شد.

نایب‌رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ اظهار کرد: نگرانی دیگری که داریم این است که برخی کشور‌های منطقه متخصصین مجرد زن را جذب می‌کنند که این هم نگرانی دیگری برای آینده نظام سلامت کشور است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
sedayemardomdotnet@

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا