اخبار

منجلابی که حکومت اسلامی به آن فرو رفته است

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ساختار فاسد و ناکارآمد حکومت “اسلامی”تحت عنوان: “حکمرانی نامطلوب” بطور تلویحی تائید کرد که این حکومت بانی بحران های مرگباری شده است که دیگر برون رفتی برای آن متصور نیست…..

مسعود خوانساری گفت: طی ۶سال گذشته در ضمن برگزاری مراسم امین‌الضرب و انتخاب کارآفرینان برتر کشور، رصد کاملی از فضای کسب‌وکار کشور صورت پذیرفته و متأسفانه اعلام می‌کنم هر سال دریغ از پارسال؛ یعنی طی این مدت نه‌تنها موانع برداشته نشده بلکه دست‌اندازی های جدیدی هم گذاشته‌ شده و جاده سنگلاخ کارآفرینی ناهموارتر از گذشته شده است.

او  با اشاره به دست‌آوردهای ویرانگر حکومت خامنه ای افزود: در اینجا باید به مؤلفه‌های روشنی از جمله تحریم، سیاست داخلی، خودتحریمی‌ها، رشد نرخ تورم، افزایش حجم نقدینگی، سیلاب کسری بودجه دولتی و بی‌انضباطی مالی و در یک‌کلام فضای نامساعد کسب‌وکار اشاره کرد. هر کدام از این موارد چنان قدرتی دارد که یک اقتصاد سالم و پویا را زمین‌گیر کند. البته از همه این موارد مهم‌تر حکمرانی نامطلوب، شرایط را سخت‌تر کرده است. .

خوانساری در مورد مهاجرت کارآفرینان از ایران هم گفت: برخورد سلیقه‌ای در وزارتخانه‌ها، ناسازگاری های سازمانی به‌خصوص در گمرک، قیمت‌گذاری های دستوری و پافشاری بر اقتصاد دولتی و عدم واگذاری کارها به بخش خصوصی از نمونه مسائلی است که یک کارآفرین ایرانی باید به جنگ آنها برود.

او  افزود: در کنار مهاجرت نخبگان علمی و دانشگاهی، بسیاری از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران از اصلاح شرایط ناامید شده‌اند و نگران‌کننده‌تر این‌که این اتفاق در نسل‌های جوان کارآفرینی و استارتاپی به‌سرعت رو به افزایش است. از مدیران برتر استارتاپ ایرانی سؤال کنید که چند نفر از نیروهایشان را در ماه‌های گذشته به‌دلیل مهاجرت از دست داده‌اند تا به عمق ماجرا پی ببرید.
فساد در رژیم ولایت فقیه نهادینه شده است در ارتباط، فایل صوتی سران سپاه نشان از فاجعه ای است که امروزها در رسانه های گروهی به صورت گسترده در جریان است.

سخنگوی قوه قضاییه، معاون سیاسی سپاه و یکی از فرماندهان سابق سپاه به دفاع از فایل صوتی منتشرشده درباره فساد در سپاه پرداختند. به گفته این سه نفر، این فایل جدید نبوده و نشان‌دهنده “عزم جدی” مبارزه با فساد در سپاه است.

روز پنج‌شنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) یک فایل صوتی حدودا ۵۰ دقیقه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که بیشتر آن شامل گفت‌وگوی محمدعلی جعفری، فرمانده کل وقت سپاه پاسداران و  میرزا حسن ذوالقدرنیا، معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۷ درباره فساد گسترده عوامل مرتبط با بنیاد تعاون سپاه، نیروی قدس سپاه و شهرداری تهران است.

در این فایل صوتی به نقش پررنگ محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، در فسادهای گسترده اشاره می‌شود.

هیچیک از این افراد جزو کسانی که سخنگوی قوه قضاییه نامشان را به عنوان محکوم‌شدگان برده، نیستند.

در همین حال یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در یک مقاله درباره فایل صوتی فرماندهان سپاه که در هفته‌نامه صبح صادق، ارگان سپاه پاسداران منتشر شده، نوشته است: «بسیار روشن است که محتوای این فایل صوتی و اقدامات بعدی انجام شده، ‌یک سند محکم برای فسادستیزی سپاه است».

این در حالی است که چندین شرکت وابسته به سپاه پاسداران تا کنون به فساد مالی متهم شده‌اند و در مواردی اتهامات این شرکت‌ها و روسای آنها اثبات نیز شده است، از جمله بنیاد تعاون، هلدینگ یاس، شرکت رسا تجارت مبین و موسسه مالی و اعتباری ثامن.

تنها یک مورد از این چند شرکت، گروه توسعه اقتصادی یاس مشهور به «هولدینگ یاس» بازوی اصلی بنیاد تعاون سپاه بود که در حوزه خدمات، واسطه‌گری و مسکن فعالیت داشت. این هولدینگ در واقع نقش خزانه نیروی قدس سپاه را بازی می‌کرد.

هولدینگ یاس پس از بروز مفاسد گسترده که منجر به بازداشت برخی مدیرانش در سال ۱۳۹۶ شد، منحل شد. رقم یکی از پرونده‌های فساد مرتبط با این هولدینگ ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده‌ است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
sedayemardomdotnet@

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا