بین‌المللی

فرانسه، استرالیا را از فهرست شرکای استراتژیک خود حذف کرد

در ادامه تیرگی روابط بر سر توافق آکوس، فرانسه استرالیا را از فهرست شرکای استراتژیک خود حذف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، فرانسه تصمیم گرفته است تا استرالیا را از فهرست شرکای استراتژیک خود حذف کند.

این تصمیم فرانسه بدنبال مناقشه سال میلادی گذشته روی می‌دهد که در آن «اسکات موریسون»، نخست وزیر استرالیا یک قرارداد تسلیحاتی و نظامی چند میلیارد دلاری با فرانسه را بدون مشورت یا اطلاع قبلی با پاریس به صورت یکجانبه لغو کرد.

در نسخه جدید سیاست استراتژیک فرانسه اما گفته شده که پاریس برای تقویت هماهنگی در منطقه اقیانوس هند و آرام، به هماهنگی و همکاری نزدیک با ایالات متحده ادامه خواهد داد. آمریکا و انگلیس دو کشوری هستند که پس از آن که استرالیا قرارداد خود با فرانسه را به صورت یکجانبه لغو کرد، جایگزین پاریس در قرارداد با استرالیا شدند.

در سند ۶۷ صفحه‌ای سیاست استراتژیک فرانسه، پاریس همچنین گفته است که در عین حال همچنان نگرانی‌های خود را به واشنگتن در مورد توافقنامه سه جانبه آمریکا-انگلیس و استرالیا موسوم به توافق آکوس اعلام خواهد کرد.

روابط پاریس با کانبرا اخیراً به دلیل عقد قرارداد «آکوس» بین استرالیا، آمریکا و انگلیس مبنی برساخت زیردریایی‌های هسته‌ای برای کانبرا به تیرگی گراییده است. استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به «آکوس» شد.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

اقدام کانبرا دولت فرانسه را بسیار خشمگین کرد به طوری که پاریس از این حرکت به عنوان خنجر خوردن از پشت یاد کرد و در همین راستا سفرایش را از استرالیا و آمریکا فراخوانده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
sedayemardomdotnet@

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا