زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

به گفتۀ رئیس مجلس ایران: «حدود ۵ میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد که ۵۲ درصد فاقد بیمه و مستمری و ۳۸ درصد هم جزو سه دهک پایین جامعه هستند. یک میلیون نفر از این زنان تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای نیستند.» این در حالی است که پنجاه درصد زنان سرپرست خانوار در آستانه سالخوردگی هستند.

اخبار زنان در بهمن ۱۴۰۰

فتانه عبدالحسینی- کانال علمی مطالعات زنان

📌در دومین ماه زمستان، خبری تکان‌دهنده جامعه را بسیار متاثر کرد. سر بریدۀ کودک مادری به نام منا (غزل) حیدری به دست همسرش در شهر اهواز چرخانده شد. اما از طرف نماینده‌های زن مجلس، به خصوص نمایندگان اهواز و دیگر شهرهای خوزستان، واکنشی متناسب با این خبر دردناک دیده نشد. باید در نظر داشت که سابقۀ چنین رویدادهایی در جراید و خبرها فراوان است، و اگر جستجویی انجام دهیم، به شمار زیاد زنانی برمی‌خوریم که به دست یکی از بستگانشان کشته شده‌اند، بدون آنکه نام و نشانی از آنها در میان باشد.

▪️کودک همسر بلوچ، به دلیل خشونت خانگی خودسوزی کرد؛ در شهر دلگان استان سیستان بلوچستان دختر شانزده ساله که با مردی چهل ساله ازدواج کرده بود خودسوزی کرد.

▪️خودکشی فرد تراجنسی در پی فتوای عالم دینی؛ ریبوار ابراهیمی بیست ساله که هویت جنسی خود را زن می‌دانست و تمایل به عمل جراحی تطبیق جنسیت داشت، بعد از اینکه خانواده‌اش نظر یک عالم دینی را در مناطق کردنشین پرسیدند، متوجه شدند که از نظر این فرد روحانی عمل جراحی جایز نیست. به دنبال این نظر، جوان با بحران روحی مواجه شد و دست به خودکشی زد.

🔹تشویق ازدواج برای سن زیر بیست و پنج سال؛ تخصیص وام ازدواج برای افراد زیر ۲۵ سال به مبلغ صدو پنجاه میلیون تومان.

🔹امتیاز به خانواده‌ها برای فرزندآوری؛ داشتن دو فرزند برای متأهلان، خرید سربازی را رایگان می‌کند.

🔹انسیه خزعلی: چندهمسری در صورت رضایت همسر مجوز قانونی دارد.

🔹تجمع مردان معترض به قانون مهریه در برابر مجلس ایران؛ با وجود میزان بالای حقی که مردان در ازدواج از زنان می گیرند و ناکارآمدی مهریه، جالب است که مهریه هنوز مسئله ساز است.

🔹رئیس جمهور در بزرگداشت روز زن گفت: طلاق توافقی نباید به آسانی انجام شود.

🔹پدیده‌ای به نام طلاق خاکستری؛ در نهمین کنگره ملی آسیب شناسی در توضیح آسیب شناسی طلاق در سن پنجاه و پنج سال به بالا و شیوع آن اشاره شد.

🔹به گفتۀ رئیس مجلس ایران: «حدود ۵ میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد که ۵۲ درصد فاقد بیمه و مستمری و ۳۸ درصد هم جزو سه دهک پایین جامعه هستند. یک میلیون نفر از این زنان تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای نیستند.» این در حالی است که پنجاه درصد زنان سرپرست خانوار در آستانه سالخوردگی هستند.

🔹نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که فقر در رشد مغزی کودکان اثر میگذارد؛ طبق مطالعات جدید کودکانی که در خانواده های فقیر بزرگ می شوند فعالیت کمتری در بخش های کلیدی مغز که با فکر کردن و آموختن ارتباط دارد نشان می دهد.

🔹نخستین فرماندار زن در دولت رئیسی؛ گلنسا مبارکی به عنوان فرماندار شهرستان لاشا در سیستان و بلوچستان انتخاب شد.

🔹پلیس می‌گوید: برخلاف زنان، رانندگی مردان اغلب تهاجمی است. تفاوت در سبک رانندگی باعث شده که در تمام تصادف‌های ثبت شده، زنان کمتر از ده درصد مقصر شناخته شوند.

🔹رئیس پلیس تهران گفته: از سی بهمن با جدیت با زنان موتور سوار برخورد می کنیم. این در حالی است که منع قانونی برای موتور سواری زنان وجود ندارد. نداشتن منع قانونی دوچرخه و موتور سواری زنان را رشیدی کوچی یکی از نماینده های مجلس در توییتی مطرح نموده است.

🔹از جملۀ خبرهای دیگر آنکه هر گونه بازی به صورت مختلط در کافه بازی‌های مشهد ممنوع شد، این ممنوعیت باعث می‌شود از یک طرف خانواده‌ها نتوانند در کنار هم در فضای عمومی تفریح کنند و از طرف دیگر باعث کسادی کار کافه‌ها خواهد شد؛

🔹مهاجرت پرستارها در یک سال گذشته؛ بنا بر سخنان دبیرکل خانۀ پرستار ایران: حدود دو هزار پرستار از ایران مهاجرت کردند در حالی است که کشور به جذب حداقل هزار پرستار نیاز دارد.

🔹زنان توانستند در بازی ایران و عراق به ورزشگاه راه پیدا کنند؛ در بازی ایران و عراق به زنان هم بلیط فروخته شد، ولی فروش بلیط برای زنان گزینشی بود و انتقادهای زیادی را برانگیخت.

🔹در حاشیۀ خبرها آنکه از نظر خطیب نماز جمعه مشهد، علم الهدی، جایگاه بانوان و محفظۀ در نظر گرفته شده برای آنان در ورزشگاه باید به گونه‌ای باشد که هیجانات آنها به جایی منعکس نشود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا