جوانان

۲۵۵۶ کودک کار در پایتخت

سرپرست بهزیستی استان تهران از شناسایی و جذب دو هزار و ۵۵۶کودک کار و خیابان در سطح استان طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۸۳کودک در مراکز نگهداری سازمان اسکان داده شدند و دو هزار و ۱۷۳کودک نیز در مراکز روزانه از خدمات حمایتی، آموزشی و بازتوانی به‌منظور حذف کار کودک، برخوردار شده‌اند….

خبرگزاری ایسنا نوشت: سمانه زمانی در خصوص رویکرد و نگاه بهزیستی در دوره جدید سازمان برای ساماندهی کودکان کار و خیابان، گفت: رویکرد اصلی سازمان در ساماندهی کودکان کار و خیابان، حمایت از این کودکان و خانواده‌های آن‌ها با هدف محور کار کودک با تأکید بر رعایت رویکرد دوستدار کودک و در چارچوب اهداف کمی تعیین‌شده در قانون برنامه ششم توسعه است.
او ادامه داد: ازاین‌رو، اهداف اختصاصی در این زمینه پیشگیری و برطرف کردن مخاطرات و آسیب‌های ناشی از حضور و کار کودک در خیابان و پدیده کار کودک بر کودک، خانواده و جامعه، بازتوانی کودکان کار و خیابان و خانواده‌های آن‌ها از طریق افزایش توانایی‌های تحصیلی و حرفه‌ای و ارتقاء مهارت‌های سازگاری کودک و افزایش توانایی‌های شغلی، مالی و سرپرستی در خانواده، ارتقاء کیفیت زندگی کودکان و خانواده آن‌ها، ایجاد همگرایی بین عملکرد و فعالیت‌های پراکنده در سازمان بهزیستی و سایر سازمان‌های دولتی و غیردولتی ذی‌ربط به‌منظور جلوگیری از اتلاف منابع، تداخل و بعضاً تعارض اقدامات اجرایی است.

 بیش از ۸۰درصد این کودکان از اتباع بیگانه و فاقد مدارک هویتی هستند

سرپرست بهزیستی استان تهران در خصوص تعداد کودکان ساماندهی شده طی سال جاری در تهران، گفت: در ۹ماهه اول سال جاری ۲۵۵۶کودک کار و خیابان در سطح استان تهران شناسایی و جذب‌شده‌اند که از این تعداد ۳۸۳کودک در مراکز نگهداری سازمان اسکان داده شدند و ۲۱۷۳کودک نیز در مراکز روزانه از خدمات حمایتی، آموزشی و بازتوانی به‌منظور حذف کار کودک، برخوردار شده‌اند.
زمانی افزود: در تمامی موارد، با خانواده کودکان جذب‌شده نیز ارتباط برقرارشده و در زمینه حمایت و بازتوانی آنان اقدامات متنوعی صورت گرفته است. از این تعداد کودک شناسایی و جذب‌شده، بیش از ۸۰درصد اتباع خارجی و کمتر از ۲۰درصد آن‌ها ایرانی هستند که در اغلب موارد کودکان اتباع فاقد مدارک هویتی هستند. همچنین، ۲۸درصد از این کودکان دختر و حدود ۷۲درصدشان پسر هستند.

 تنها دو درصد کودکان کار و خیابان فاقد پدر و مادر هستند

او با بیان اینکه طبق آمار جمع‌آوری‌شده در ۹ماهه سال جاری از کودکان شناسایی و جذب‌شده به سازمان، بیش از ۷۵درصد کودکان دارای والدین هستند و با آن‌ها زندگی می‌کنند و تنها دو درصد آن‌ها هر دو والد را ازدست‌داده‌اند، گفت: در اغلب موارد والدین به دلیل اعتیاد یا فقر شدید قادر به تأمین خانواده نیستند و کودکان ناچار به تأمین مالی خانواده هستند. در این راستا، تنوعی از خدمات درمانی، بازتوانی و آموزشی با دو هدف عمده به خانواده‌ها ارائه می‌شود؛ هدف اول، توانمندی والدین با کمک به ترک اعتیاد، حرفه‌آموزی یا دریافت درمان‌های موردنیاز و دومین هدف، آگاهی خانواده از پیامد‌ها و آسیب‌هایی که کودکشان را به‌واسطه حضور در خیابان یا کارگاه‌های زیرزمینی تهدید می‌کند، است.
به گفته سرپرست بهزیستی استان تهران، یکی از چالش‌های اساسی سازمان در ارائه خدمات آموزشی، حمایتی و توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار و خیابان این است که در اغلب موارد، خانواده‌های اتباع، فاقد اوراق هویتی معتبر هستند. متعاقباً، پیگیری مستمر این خانواده‌ها به‌واسطه تغییر شماره تماس و نقل‌مکان‌های مکرر تقریباً غیرممکن است.
زمانی در پاسخ به سؤالی در خصوص رویکرد بهزیستی برای ساماندهی کودکان در مترو‌ها و کارگاه‌های زیرزمینی گفت: سازمان این وظیفه را به عهده مراکز حمایتی-آموزشی کودک و خانواده گذاشته است که در سطح خیابان و با متروی شهری اقدامات لازم در خصوص شناسایی، جذب و حمایت از این کودکان را انجام دهند. به‌عنوان یک فعالیت اختصاصی و متمرکز بر ویژگی‌های این گروه از کودکان کار، سازمان در نظر دارد که طرح مستقلی را نیز در این زمینه اجرا کند که با در نظر گرفتن موانع اداری بر سر راه اجرای طرح‌های مختلف، در سال آتی این طرح قابلیت اجرایی خواهد یافت.

 ساماندهی کودکان کار زیرزمینی بر عهده وزارت کار و رفاه است

او اضافه کرد: در مورد کودکان مشغول در کارگاه‌های زیرزمینی، ساماندهی این کودکان در دولت گذشته مطرح و مقرر شد معاونت کار وزارت رفاه به‌واسطه وظیفه نظارتی خود بر کارگاه‌ها، مسئولیت تدوین آیین‌نامه مربوطه را به عهده گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا