فرهنگی

اینترنت زیر تیغ نظارت!

سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، روز گذشته کلیات این طرح در کمیسیون مشترک طرح صیانت با ۱۸ رأی مثبت و یک رأی منفی تأیید شد. قرار است جزییات این طرح در جلسات بعدی این کمیسیون موردبررسی قرار گیرد. تصویب این طرح، انتقادهای گسترده‌ای در سطح ملی و بین‌المللی در پی داشته است….

گفتنی است که کاهش سرعت اینترنت در روزهای اخیر این گمانه‌زنی را در افکار عمومی تقویت کرده که طرح محدودسازی اینترنت در حال اجرا است. گفتنی است که روز دوشنبه به اعضای کمیسیون مشترک در قالب پیامک اعلام شده بود که روز سه‌شنبه (دیروز) در جلسه ۴۵ دقیقه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره طرح صیانت حاضر شوند. غلامرضا نوروزی قزلچه، عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران روز گذشته در صحن علنی ضمن انتقاد از این موضوع گفت: «نمی‌توانیم در عرض ۴۵ دقیقه برای طرحی با این اهمیت جمع شده و تصمیم‌گیری کنیم.» وی پیش‌تر اجرا و تصویب طرح صیانت را تا پایان سال ۱۴۰۰ رد کرده بود و کاهش سرعت اینترنت را با طرح صیانت بی‌ربط خواند. بااین‌حال به نظر می‌رسد که تصویب این طرح برای عده‌ای مهم‌تر از لایحه بودجه بود که به این فوریت آن را تصویب کرده‌اند. در همین حال دولت با این طرح موافق نبوده و نیست. همچنین رشیدی کوچی تنها منتقد جلسه تصویب طرح صیانت گفت: «فرآیند رأی‌گیری طرح صیانت در کمتر از ۱۰ دقیقه اتفاق افتاد. دلیل این‌همه تعجیل را متوجه نمی‌شوم، چه چیزی در این طرح وجود دارد که برای تصویب آن این‌همه عجله کردند؟» در ادامه بخشی از واکنش‌ها به تصویب کلیات طرح صیانت می‌آید.

تصویب این طرح که منتقدان زیادی بین مردم و صاحب‌نظران دارد، حاشیه‌هایی داشته است؛ ازجمله سرعت تصویب آن بدون اجازه به مخالفان برای اظهارنظر در خصوص طرح. بر اساس گزارش‌ها ریاست کمیسیون مشترک بدون دادن فرصت صحبت به نمایندگان به‌جز یک نفر و نماینده مرکز پژوهش‌ها و سایر دستگاه‌ها، در عرض کمتر از سی ثانیه برای کلیات طرح صیانت رأی گرفت و کلیات طرح رأی آورد.محمد کشوری، مشاور آی سی تی در همین خصوص نوشت: ریاست کمیسیون مشترک به عجیب‌ترین شکل ممکن و بدون دادن فرصت صحبت به نمایندگان (به‌جز یک نفر به مدت حدود دو دقیقه) و نماینده مرکز پژوهش‌ها و سایر دستگاه‌ها، در عرض کمتر از سی ثانیه برای کلیات طرح صیانت رأی گرفت و کلیات طرح رأی آورد.

مردم مخالف طرح صیانت هستند
جلال رشیدی کوچی عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی که در این جلسه اظهاراتی را مطرح کرد، گفت: «عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند. این موضوع هم دلیل دارد، برای مثال به‌یک‌باره اعلام می‌شود که در خلال بررسی بودجه جلسه‌ای برای بررسی این طرح برگزار شود. کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست، اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ ازنظر مردم این‌گونه نیست و من در کنار مردم هستم. ما هرچه می‌گوییم اینجا به ضررمان تمام می‌شود و مرتب هم داریم از طرف جاهای مختلف مورد هجمه قرار می‌گیریم که شما چرا مخالفت کردید؟ اما من از روزی که وارد مجلس شدم، سعی کردم آن چیزی که استنباطم بود که حق و درست است، فارغ از نگاه‌های سیاسی و حزبی دفاع کنم. فرآیند رأی‌گیری طرح صیانت در کمتر از ۱۰ دقیقه اتفاق افتاد. دلیل این‌همه تعجیل را متوجه نمی‌شوم، چه چیزی در این طرح وجود دارد که برای تصویب آن این‌همه عجله دارند؟»

ضرورت اقناع افکار عمومی
وی افزود: همان‌طور که در مخالفتم در کمیسیون هم گفتم اکنون نزدیک به ۵۰ جلسه از کمیسیون برگزار شده، اما ذره‌ای از دغدغه و نگرانی مردم برطرف نشده است. حرف اول و آخر من این است که ما باید با مردم صحبت کنیم، مردم را با خودمان همراه کرده و نگرانی‌شان را برطرف کنیم. این طرح از ابتدای تصویب شدن مشکلاتی داشته و دارد؛ تمام کمیسیون‌های تخصصی مجلس به خاطر بحث بودجه تعطیل است، اما دیروز به‌یک‌باره دیدیم که جلسه گذاشته‌اند. همین نوع رفتار است که به نگرانی مردم دامن می‌زند و خوراک را برای ضدانقلاب فراهم می‎کند و اجازه می‌دهد که روی این مسئله موج‌سواری کنند. به نظرم می‌شد بعد از بودجه و در سال جدید این طرح را بررسی کرد.
او از جمع‌آوری امضا برای لغو بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس خبر داد و گفت: امروز در جواب دغدغه و مطالبه آحاد مردم شریف ایران اسلامی، وفق تبصره ۲ ماده ۱۶۷ آئین‌نامه داخلی مجلس تقاضای لغو بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس را مطرح کردم که تاکنون به امضاء ۵۵ نفر از نمایندگان محترم رسیده است و در حال افزایش تعداد امضا است.

سرنوشت طرح صیانت
به گزارش ایسنا، روح‌الله حضرت پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تصویب کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون مشترک در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «طرح صیانت همچون بقیه طرح‌های مسدودسازی و محدودسازی از همین‌الان شکست‌خورده است. مجلس حق ندارد برای مردم تعیین تکلیف کند. از همان ابتدا مخالف این طرح بودم و تلاش می‌کنیم طرح را به صحن آورده و آن را رد کنیم. برخی نمایندگان می‌خواهند بدون نظر مجلس طرح را تصویب کنند. دولت‌ها نمی‌توانند در مقابل تکنولوژی بایستند. میلیون‌ها شغل در بستر فضای مجازی ایجاد شده که دولت وظیفه دارد از آن‌ها حمایت کند، نه اینکه به دنبال حذف این فضا باشد.»

انگشت در چشمان جامعه نکنیم
علی ربیعی، سخنگوی دولت دوازدهم در یادداشتی نوشت: هیچ ابزاری در جهان، بدون هزینه نیست و تنها زمانی می‌توان رأی به محدودیت‌ها داد که این هزینه‌ها بیش از منافع آن باشد. باید دید اساساً آیا پیشرفت‌های تکنولوژی ارتباطی نوین، این امکان را ایجاد می‌کنند که شهروندان بعد از محدودسازی این ابزارها به استفاده از سایر ابزارهای جدیدتر روی نیاورند؟ متأسفانه امروزه، سهم کمی از مرجع رسانه و اعتبار خبری به دلیل تصمیمات غیرتخصصی و غیر کارشناسی در اختیار رسانه‌های صدا و تصویر داخلی است. این روزها ابزارهای نوین مجازی به‌اندازه زیادی از آثار روحی کرونا و تحریم‌ها و تأثیر آن بر روان جامعه کاسته است. امروز دامنه وسیعی از نسل‌های ایرانی ازجمله جوانان، نوجوانان، کودکان و سایر اعضای خانواده، مجموعه فعالیت‌های ارتباطی، آموزشی و اجتماعی خود را با استفاده از فضای مجازی ساماندهی می‌کنند و هرگونه محدودسازی اپلیکیشن‌ها و کاهش پهنای باند، باعث بروز مشکلات جدی برای آنان خواهد شد. بسیاری از ایرانیان از طریق فضای مجازی، تبادل افکار و اندیشه می‌کنند و بر عمق دانش و فرهنگ خود می‌افزایند. من فکر می‌کنم، کسانی که یک چنین سیاست‌های سلبی و غیر کارشناسی را دنبال می‌کنند درواقع انگشت در چشمان مردم جامعه می‌کنند و نهایتاً نیز یک چنین سیاست‌های ناپایداری، محکوم‌به شکست خواهد بود.

آقای رئیسی! آقای قالیباف! ما صیانت پذیر نیستیم
به گزارش خبر آنلاین، سیدمحمدعلی ابطحی در واکنش به تصویب کلیات طرح صیانت نوشت: باور کنید نه ما و نه خودتان صیانت پذیر نیستیم. ‎اقتصاد، سیاست، اخلاق، زندگی به فضای مجازی بسته شده است. از رهبر انقلاب تا همه مسئولان عالی و دانی و مراجع دینی در اینترنت هستند و خود شما بیشتر به اینترنت احتیاج دارید. قانونی که نتواند اجرا شود مسخره کردن قانون است. اعصاب مردم، ظرفیت فشار بیشتر ندارد.‎صیانت عملی شدنی نیست. آقای رئیسی، آقای قالیباف باهوش‌تر از این هستند که نفهمند این کار شدنی نیست.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا