حقوق بشر

عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت خالد پیرزاده باوجود شرایط نامناسب جسمی

خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز علیرغم شرایط نامناسب جسمی از رسیدگی پزشکی و اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی سیاسی با اشاره به اینکه وضعیت دستگاه گوارش آقای پیرزاده مساعد نیست، به هرانا گفت: «معده خالد پیرزاده حتی آب را تحمل نمیکند و هر چه که بخورد استفراغ میکند. همچنین مدتی قبل از تخت به زمین افتاد و از آن زمان توانایی کنترل دفع را هم از دست داده و پوشک میشود و به دلیل تمامی این مسائل وزن زیادی از دست داده. باوجود این وضعیت به جای رسیدگی پزشکی تنها به بهداری زندان اعزام شده و سرم دریافت میکند.»

این زندانی سیاسی شهریورماه امسال در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط، رعایت نشدن اصل تفکیک جرائم و رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی با خانواده او به هنگام تحویل حکم تخلیه اعتصاب غذا کرده و در دوران اعتصاب به دلیل حال نامناسب جسمی مجبور به دریافت سرم شده بود. وی در نهایت مورخ ۲۳ آبان‌ماه به اعتصاب غذای خود پایان داد. او همچنین دیماه امسال در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان مبنی بر موافقت با درخواست آزادی مشروط و اعطای مرخصی پلک چشم راست خود را دوخته بود، امری که منجر به عفونت چشم او شد.

آقای پیرزاده علیرغم دریافت سرم تزریقی با مشکلات متعدد جسمانی از جمله کاهش فشار و قند خون، درد در ناحیه کمر و پا، مشکل روده و کلیه مواجه شده بود.

خالد پیرزاده در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد. وی در بهمن‌ماه همان سال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس و به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا خردادماه ۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” در خصوص آقای پیرزاده قابل اجرا است.

آقای پیرزاده در تاریخ ۱ مردادماه ۹۹ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. گفته می‌شود وی در زمان انتقال توسط ماموران گارد ویژه زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. وی مردادماه سال گذشته از ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفت. پا و مهره‌های کمر او در دوران بازداشت آسیب جدی دیده و نیازمند جراحی‌های بیشتر و فیزیوتراپی است.

خالد پیرزاده در تاریخ ۱۰ خردادماه امسال اقدام به اعتصاب غذا کرد و همزمان طی یادداشتی اعلام کرده بود که تا زمان محقق شدن خواسته قانونی خود به این اعتصاب ادامه خواهد داد. او در تاریخ ۲۴ خردادماه با وعده مرخصی وصل به آزادی مشروط از زندان تهران بزرگ به مرخصی استعلاجی اعزام شده و به اعتصاب غذای خود پایان داد. وی نهایتا در تاریخ ۱۶ تیرماه به زندان تهران بزرگ بازگشت. آقای پیرزاده در تاریخ ۲۳ تیرماه، از قرنطینه زندان تهران بزرگ خارج و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شده و از آن زمان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند ۵ این زندان و در کنار زندانیان جرائم خشن به سر می‌برد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا