بین‌المللی

گفت‌و‌گوی تلفنی وزیران خارجه چین و آمریکا درباره اوکراین، مساله هسته‌ای شبه جزیره کره

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز سه شنبه در تماسی تلفنی با «آنتونی بلینکن»، همتای آمریکایی خود در باره موضوعاتی از جمله مسئله اوکراین و موضوع هسته‌ای شبه جزیره کره گفت وگو کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری شین هوای چین، در این گفت وگوی تلفنی بلینکن به بیان دیدگاه‌ و مواضع آمریکا در مورد وضعیت فعلی اوکراین پرداخت.

وزیر خارجه چین نیز گفت: چین نگران مساله اوکراین است و موضع پکن در قبال این کشور ثابت است.

وی افزود: نگرانی‌های امنیتی مشروع هر کشوری باید مورد احترام قرار گیرد و اهداف و اصول منشور سازمان ملل باید رعایت شود.

وزیر امور خارجه چین افزود: یکی از دلایل بروز تحولات  فعلی در اوکراین تاخیر در اجرای توافقنامه جدید مینسک است.

وانگ با اشاره به اینکه وضعیت در اوکراین در حال بدتر شدن است، خاطرنشان کرد: چین بار دیگر از همه طرف‌ها می خواهد خویشتن‌داری خود را حفظ کرده و اختلافات خود را از طریق گفت وگو و مذاکره حل و فصل کنند.

وانگ گفت: آمریکا باید به نگرانی های مشروع و منطقی کره شمالی اهمیت دهد و اقدامات اساسی انجام دهد.

وزیر خارجه چین همچنین افزود: چین طرفدار گفت وگوهای مستقیم بین آمریکا و کره شمالی است و مانند همیشه نقش سازنده ای در پیشبرد حل مسئله هسته ای شبه جزیره کره ایفا خواهد کرد.

«ژانگ ژون» نماینده دائم چین در سازمان ملل نیز امروز سه شنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل، گفت: چین خواستار گفت و گوی بیشتر درباره بحران اوکراین است.

این نشست به درخواست اوکراین و پس از آن برگزار شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه دو فرمان را امضا کرد که در آن جمهوری خلق «لوگانسک» و «جمهوری خلق دونتسک» به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخته شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا