گوناگون

از دست‌آوردهای شوم جمهوری اسلامی

شغل حبس‌کشی، یکی دیگر از دست‌آوردهای شوم نظام ضد ایرانی جمهوری اسلامی است که شماری از هموطنان محروم به‌دلیل فقر و فلاکت و بیکاری برای گذران زندگی به آن روی می‌آورند…..

شغلی به نام گردن‌گرفتن جرم دیگران، عنوان روزنامه همدلی است که در این باره نوشت: درد شهرهای مرزی کشور فقط کولبری و سوخت‌بری و مرگ کولبرها و سوختبران در سرما، انفجار مین، آتش‌سوزی، سقوط از کوه و کمر و… نیست، فقر در این مناطق آن‌قدر گسترش پیدا کرده است که برخی حاضرند در ازای دریافت مبالغ ناچیزی جرم دیگران را به گردن بگیرند و خود را به‌جای مجرمانی که جرمی را مرتکب شده‌اند، معرفی کنند و به‌جای آنها حبس بکشند.

این شغل آن‌قدر در مناطق مرزی به‌خصوص کردستان و بلوچستان عمومیت پیدا کرده است که حتی اسم و عنوان دارد. به افرادی که از سر اجبار و فقر آزادی خود را به مشتی پول می‌فروشند و تن به زندان می‌دهند «حبس‌کش» یا «گردن‌گیر» می‌گویند…

این روزنامه نوشت: در اطراف دادگستری مهاباد، مردان جوانی ایستاده‌اند که دست در جیپ گاها در گوش عابران زمزمه می‌کنند زندان! زندان! این‌ها یا بیکار هستند یا کولبر، اموال قاچاق ضبط‌شده را گردن می‌گیرند و به‌جای قاچاقچی و صاحب بار خود را معرفی و حبس می‌کشند. زندان رفتن در کردستان شغل است… .

همدلی با ذکر نمونه‌ای افزود:..محمد اهل بلوچستان یکی از افرادی است که به‌خاطر روزی ۳۰۰هزار تومان بار قاچاق یک قاچاقچی لوازم‌خانگی را به‌عهده گرفته و چند ماهی را در زندان زاهدان به سر برده است.

محمد می‌گوید این کار در میان قشر فقیر سیستان و بلوچستان پرطرفدار است و متقاضیان حبس‌کشی در برخی از مناطق آن‌قدر زیاد است که صاحبان بار و قاچاقچی‌ها برای پیدا کردن آنان دچار دردسر نمی‌شوند و در میان متقاضیان پرتعداد گردن‌گیر، انتخاب می‌کنند که با چه کسی وارد معامله شوند.

این روزنامه با اشاره به‌گفته یک وکیل که نمی‌خواست نامش فاش شود نوشت: شغل حبس‌کشی فقط مختص به سیستان و کردستان نیست. بیکاری و فقر باعث شده این آسیب سراسری شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا