فرهنگی

قلم سلاحی است نشکستنی و همواره پیروز

کانون مدافعان حقوق‌بشر با انتشار بیانیه‌ای با انتقاد از بی‌توجهی مسوولان در قبال مشکلات اقشار مختلف از جمله مطالبات جامعه فرهنگیان کشور، با اعتراضات اخیر معلمان اعلام حمایت کرد….

متن کامل این بیانیه را در ادامه بخوانید:

معلمان سراسر کشور دیر زمانی است که از بی عدالتی و تبعیض در رنج هستند و خواسته‌های بحق، قانونی و انسانی خود را به روشهای مختلف با مسوولین مملکت از جمله وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس مطرح کرده‌اند ولی نه تنها پاسخی درخور و عملی به آنها داده نشده بلکه تعدادی از آنان با دستگیری، بازداشت و صدور احکام سنگین حبس، تبعید و اخراج از آموزش و پرورش نیز مواجه شدند.

سرانجام فرهنگیان که از این همه بی مسوولیتی و عدم پاسخگویی مسوولین مربوطه به تنگ آمدند با تکیه بر اصل ۲۷ قانون اساسی که بر آزادی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها تصریح کرده در روزهای شنبه ۳۰ بهمن و سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ پا به خیابان‌ها گذاشتند تا از این طریق مسوولین مربوطه را در جریان اعتراضات چند ساله خود قرار دهند.

به امید آن که چشم بینا و گوش شنوایی پیدا شود و خواست‌های آنان را مبنی بر رفع تبعیض در آموزش و پرورش ، آزادی معلمان زندانی، اصلاح قوانین استخدامی، اجرای اصول ۱۵ و ۳۰ قانون اساسی، ارتقاء کیفیت آموزشی، بهبود وضعیت معیشتی معلمان مورد توجه قرار داده و اجرایی کند اما، متاسفانه بار دیگر معلمان مورد بی‌حرمتی قرار گرفته و در چند شهر مورد هجوم و ضرب و شتم مامورین امنیتی قرارگرفتند و تعدادی نیز باز داشت شدند.

از میان بازداشت‌شدگان آقای رادا مردانی از فرهنگیان شهر دلفان هنوز در زندان بوده و بقیه به قید ضمانت آزاد شده‌اند و این در حالی است که طبق بند ۷ اصل ۳ قانون اساسی دولت موظف شده است آزادی‌های سیاسی و اجتماعی را در حدود قانون تأمین کند.

هجوم به تجمعات معلمان و سرکوب آنان در حالی است که قانون اساسی بر آزادی تجمعات بدون حمل سلاح تأکید کرده و معلمان نیز که آموزگاران و پرورش دهندگان فرزندان این مرز و بوم هستند نه سلاح، که ابزاری جز قلم در دست نداشتند و شعار می‌دادند «هرکه با اهل قلم در افتاد، ورافتاد» براستی که قلم سلاحی است بغایت مقاوم، نشکستنی و همواره پیروز و احترام به شأن دانش و دانش‌آموزی لازمه‌ی توسعه و پیشرفت جوامع بشری است .

کانون مدافعان حقوق‌بشر هجوم به تجمعات مسالمت‌آمیز معلمان را بر خلاف اصل ۲۷ قانون اساسی و قابل پیگرد قضایی دانسته و سرکوب آزادی‌های اساسی مردم را بشدت محکوم می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا