بین‌المللی

نشست سران گروه هفت با محور عملیات روسیه در اوکراین

سران گروه هفت و نمایندگان اتحادیه اروپا و ناتو در بیانیه‌ای مشترک عملیات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سران گروه متشکل از هفت قدرت اقتصادی جهان روز پنجشنبه پس از برگزاری نشستی با محور عملیات روسیه در اوکراین، این اقدام را محکوم کردند.

به نوشته وبگاه شبکه «سی‌اِن‌اِن»، سران کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و نمایندگان اتحادیه اروپا و ناتو، پس از این نشست ویدئویی در بیانیه‌ای «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه را به ایجاد درگیری و جنگ در اروپا متهم کردند.

در این بیانیه بدون اشاره به تلاش‌های مکرر مسکو برای ایجاد ضمانت‌های امنیتی در شرق اروپا و رد آن‌ها از سوی غرب آمده است: «ولادیمیر پوتین را به‌خاطر امتناع مکرر از وارد شدن به رویه‌ای دیپلماتیک برای حل مسائل پیرامون امنیت اروپا با وجود درخواست‌های متعددی که داشته‌ایم، محکوم می‌کنیم».

این بیانیه با طرح این ادعا که رئیس جمهور روسیه «در جهت اشتباه تاریخ ایستاده است»، می‌افزاید: «ما در کنار متحدان خود از جمله ناتو، اتحادیه اروپا و اعضای آن و همین‌طور اوکراین می‌ایستیم و درخصوص انجام هرگونه اقدام لازم برای حفظ تمامیت نظم جهانی قانون محور، قاطع خواهیم بود».

بامداد امروز بود که پوتین در پاسخ به درخواست کمک نظامی سران منطقه جدایی‌طلب شرق اوکراین، دستور عملیات ویژه در منطقه دنباس را صادر کرد. بعد از آن، جنگنده‌ها، توپخانه‌ها و سامانه‌های موشکی ارتش روسیه، مواضع نظامی مختلفی از شرق تا غرب و شمال تا جنوب اوکراین را هدف قرار دادند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه) در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال از بین رفتن کامل ارتش اوکراین گفت: «هدف خنثی‌سازی و از بین‌بردن توانمندی‌های نظامی کی‌یف است زیرا تهدیدی برای امنیت ملی ماست».

سخنگوی کرملین ادامه داد: «در حالت ایده‌آل، آزادسازی اوکراین یعنی پاکسازی آن از نازی‌ها، مردم و ایدئولوژی طرفدار نازی‌ها که امری ضروری است».

«ولودیمر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین نیز ساعتی پیش با بیان اینکه کشورش از شمال تا جنوب زیر حملات هوایی روسیه قرار دارد، گفت کی‌یف روابط خود با مسکو را به‌طور کامل قطع کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا