بین‌المللی

نخست‌وزیر سوئد: همچنان قصد نداریم عضو ناتو شویم

نخست وزیر سوئد تاکید کرد، موضع سوئد درخصوص عدم پیوستن به ناتو به قوت خود باقی است و این کشور شمال اروپا خودش درباره سیاست‌های امنیتی‌اش تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد گفت: سوئد هیچ برنامه‌ای برای پیوستن به ناتو ندارد. روسیه تهدید نگران‌کننده‌ای برای سوئد نیست و هیچ فعالیت نظامی در مرزهای این کشور ندارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در کنفرانسی خبری در مسکو گفت: کاملا مشخص است که الحاق فنلاند و سوئد به ناتو که اساسا یک بلوک نظامی است، پیامدهای سیاسی و نظامی جدی خواهد داشت که منجر خواهد شد کشور ما دست به اقداماتی تلافی‌جویانه بزند.

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند نیز به نوبه خود گفت: به دنبال حمله روسیه به اوکراین، بحث عضویت فنلاند در ناتو تغییر کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: ناتو مثل گذشته متحد و راسخ است و درهای خود را به روی کشورهای اروپایی که ارزش‌های مشابهی چون ما دارند و به دنبال پیستن به این ائتلاف هستند، باز نگه خواهد داشت.

سوئد و فنلاند به همراه نمایندگان اتحادیه اروپا در نشست فوق‌العاده روز جمعه رهبران ناتو شرکت کردند.

حمله نظامی روسیه به اوکراین امروز (شنبه) وارد سومین روز خود شد و تازه‌ترین گزارشات حاکی از آن است که نیروهای روسی در خیابان‌های کی‌یف با نیروهای اوکراینی درگیر شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا