زحمتکشان

با دوشیفت کار هم نمی‌توان از پسِ هزینه‌های زندگی برآمد

زمانی یک جوان می‌توانست بعد از سال‌ها کار با قرض و وام خانه‌ای برای خود تهیه کند امروز اما با دو شیفت کار نمی‌تواند از پسِ هزینه‌های زندگی بربیاید چه برسد به آنکه بتواند خانه و ماشین برای خود بخرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حبیب صادقزاده … در خصوص لزوم تعیین حداقل مزد ۱۴۰۱ گفت: از شورایعالی کار می‌خواهیم مزد عادلانه‌ای بر اساس واقعیتهای جامعه تعیین کنند. دولت و گروه کارفرمایی منصفانه به قضیه نگاه کنند و در افزایش حداقل مزد کارگران نگاهی همه جانبه داشته باشند.

وی گفت: متاسفانه هرساله در تعیین دستمزد ماده ۴۱ قانون کار مغفول می‌ماند. نرخ سبد معیشت و نرخ تورم بسیار حداقلی‌تر از واقعیتهای موجود اعلام می‌شود اما همین مؤلفه‌های مذکور در ماده ۴۱ قانون کار در تعیین دستمزد نادیده گرفته می‌شود.

صادقزاده گفت: واقعیتهای جامعه نشان می‌دهد که پایین نگه داشتنِ دستمزدِ کارگران نه تنها باعث سرافکندگی و بی‌انگیزگیِ نیروی کار می‌شود بلکه باعث افزایش آسیبهای اجتماعی می‌شود.

وی افزود: زمانی یک جوان می‌توانست بعد از سال‌ها کار با قرض و وام خانه‌ای برای خود تهیه کند امروز اما با دو شیفت کار نمی‌تواند از پسِ هزینه‌های زندگی بربیاید چه برسد به آنکه بتواند خانه و ماشین برای خود بخرد. درواقع جوانان عمر خود را به بهای اندکی می‌فروشند و این اصلا منصفانه نیست. اگر مسئولین از عدالت حرف می‌زنند پیش از هرچیزی مزد را عادلانه کنند که با این وضعیتِ تورم و گرانی دیگر توانی برای کارگران نمانده است.

نائب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار بیان کرد: در حالیکه دستمزد کارگران طی سال‌ها سرکوب شده امروز عده‌ای به دنبال این هستند تا مزد منطقه‌ای و توافقی را پیاده کنند. آن‌ها به اسم حمایت از تولید و صنعت می‌خواهند دستمزد کارگران را بیش از این‌ها کاهش دهند. مزد منطقه‌ای را نمی‌شود به این سادگی‌ها پیاده کرد، ابتدا باید ملزومات و زیرساختهای آن فراهم شود. چطور وقتی حداقل دستمزدِ فعلی حتی کفاف هزینه‌ی زندگی در دورافتاده‌ترین مناطق کشور را هم نمی‌دهد عده‌ای از پیاده کردن مزد منطقه‌ای صحبت می‌کنند؟!

وی تاکید کرد: در حال حاضر قانون کار رعایت نمی‌شود. ما این قضیه را به عینه در مراجع حل اختلاف می‌بینیم؛ کارگران بسیاری هستند که همین حداقل حقوق را هم دریافت نمی‌کنند. در این شرایط پیاده کردنِ مزد منطقه‌ای یا مزد توافقی بستر را برای استفاده ابزاری از کارگران بازتر می‌کند که این بسیار نگران‌کننده است. ..

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا