اجتماعی

رشد ۵۰ درصدی اجاره‌بها

طبق اعلام بانک مرکزی، در بهمن‌ماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران، ۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۱۶.۴ درصد افزایش‌یافته است.

ستاره صبح؛ برخی فعالان کسب‌وکار مسکن علت اصلی رشد ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن از سال ۱۳۹۶ تاکنون را اثرپذیری این بازار از تحولات اقتصاد کلان، تورم و رشد قیمت ارز می‌دانند. از سوی دیگر برخی کارشناسان می‌گویند میانگین نرخ‌های پیشنهادی آگهی‌های مسکن در بهمن‌ماه به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد. یعنی آگهی‌دهندگان و واسطه‌ها حباب در بازار املاک ایجاد می‌کنند؛ البته بین نرخی که مالکان و واسطه‌ها برای واحدها تعیین می‌کنند با آنچه عملاً معامله می‌شود حدود متری ۱۷ میلیون تومان فاصله است. گزارش پیش‌رو به این موضوع می‌پردازد.

افزایش ۱۱۷ درصددی معامله مسکن

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه حدود ۸.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته ۱۱۷.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳.۶ درصد بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیش‌ترین قیمت هر متر خانه ۷۰ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۵ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۱۷.۳ درصدی در منطقه یک و ۳۰.۷ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنادر بهمن‌ماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۶.۱ درصد بیش‌ترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان با ۱۵.۷ و ۱۳.۹ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر در بهمن امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی باارزش یک میلیاردتا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۹.۱ درصد بیش‌ترین سهم از معاملات انجام‌شده را داشته‌اند.

افزایش ۵۰ درصدی نرخ اجاره‌بها

توزیع معاملات انجام‌شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با ۱۴.۸ درصد از کل معاملات، بیش‌ترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن امسال نشان‌دهنده رشدی معادل ۴۸.۴ و ۵۲.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

علل افزایش قیمت مسکن

چند روز قبل، رئیس اتحادیه مشاوران املاک، مصطفی قلی‌خسروی به عنوان یکی از منتقدان ارائه قیمت در سایت‌های فروش ملک به ایسنا گفت: در آگهی‌های ملکی هر کس هر قیمتی دلش می‌خواهد برای خانه خود تعیین می‌کند و مدیران این سامانه نظارتی بر آن ندارند. بارها اعلام کردیم نرخ‌های دلخواه باعث ایجاد تنش در بازار مسکن می‌شود اما کماکان شاهد قیمت‌های کاذب در سامانه‌های ملکی هستیم.

تجربه حذف قیمت طی حدود سه سال گذشته دو بار امتحان شده است. یک‌بار در بهار ۱۳۹۸ و دفعه دوم در بهار ۱۳۹۹ به دستور دادستانی، انتشار قیمت‌های پیشنهادی در استارت‌آپ‌های فضای مجازی ممنوع شد. بار دوم حذف قیمت‌گذاری از اردیبهشت تا دی‌ماه ۱۳۹۹ طول کشید اما تأثیر چندانی در کاهش قیمت مسکن نداشت و بعد از مدتی مجدداً نمایش قیمت، آزاد شد.

پنت هاوس ۴۷۰ میلیارد تومانی در تهران!

برخی قیمت‌ها که در سایت‌های فروش مسکن در تهران مشاهده می‌شود بعضاً خارج از عرف است. به‌طور مثال روز هفتم اسفندماه ۱۴۰۰ یک پنت هاوس ۸۵۰ متری در نیاوران به قیمت ۴۷۰ میلیارد تومان برای فروش عرضه‌شده که نرخ هر مترمربع آن ۵۵۲ میلیون تومان است! درحالی‌که خانه‌های گران‌قیمت در شمال تهران بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان در هر مترمربع قیمت‌گذاری می‌شود و متوسط نرخ‌های قطعی معاملات در منطقه یک پایتخت متری ۷۰ میلیون تومان است. این نشان می‌دهد پنت‌هاوس مذکور بیش از هشت برابر عرف منطقه قیمت‌گذاری شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا