حقوق بشر

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روزنامه نگاران و نویسندگان آبادانی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ماندانا صادقی، کوروش کرم پور و سیدحسن موسوی، سه تن از روزنامه‌نگاران و نویسندگان اهل آبادان روز شنبه ۷ اسفندماه در شعبه ۴ دادگاه ۱ کیفری اهواز با حضور اعضای هیئت منصفه برگزار شد.

خبرگزاری هرانا – در جریان این جلسه که در شعبه ۴ دادگاه کیفری ۱ اهواز با حضور اعضای هیئت منصفه در خصوص اتهامات “توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام” برگزار شده است، فرزانه زیلابی و فرشته تابانیان وکلای مدافع این شهروندان به دفاع از آنان پرداخته اند.

یک منبع مطلع در خصوص جو کلی دادگاه به هرانا گفت: «در مجموع به دلیل حضور اعضای هیئت منصفه، دادگاه جو آرام و معقولی داشت. تمامی ۱۴ نفر اعضای هیئت از انصاف مختلف حضور داشتند و جز چند تن از اعضا همچون نماینده ولی فقیه و بازار، سایرین به دلیل تجربه زندگی در منطقه سخنان و مطالبات منتشر شده توسط این روزنامه نگاران را درک میکردند. تنها یک بار نماینده بازار رهبر را ولی نعمت مردم خطاب کرد که با جواب وکلای مدافع مواجه شد.»

این منبع مطلع در خصوص اتهامات این شهروندان افزود: «آنان سایتی به نام فیدوس و مجله ای به نام یادگاری داشتند و گزارشی در خصوص اعتراضات سال ۱۳۷۹ در آبادان نسبت به وضعیت آب منتشر کرده بودند. در این مطلب با اشاره به کشته شدن شماری از معترضان آن سال، از علی خامنه ای به عنوان “رهبر” خواسته بودند که از مردم به همین دلیل عذرخواهی کند . انتشار این مطلب موجب پرونده سازی و انتساب اتهام توهین به رهبری شد.»

شماری از این شهروندان پیشتر از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی و توهین به مقدسات” تبرئه شده بودند.

این افراد پیشتر طی سال‌های گذشته همراه با ۸ شهروند دیگر به نام‌های “جسین میرزایی، سید قدیر رمضانی پیانی، کامران مالکیان، محسن سیف قلی، هاله انیسی، مینا یولیوندی، فرزانه یحیی آبادی و یونس گرامی” توسط “قرارگاه امنیتی حضرت ابوالفضل سپاه ولیعصر خوزستان” به صورت جداگانه بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی با تودیع قرار آزاد شده بودند. در آذرماه ۹۸ شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبادان حکم جلب این شهروندان به همراه داریوش معمار و هدی کریمی صدر را صادر کرده بود.

ماندانا صادقی نویسنده و روزنامه نگار نیز در تاریخ آبان ماه ۹۸ پس از احضار و حضور در بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب آبادان تفهیم اتهام شده و با قرار کفالت آزاد شده بود. در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مطروحه علیه ماندانا صادقی در شعبه اول دادگاه انقلاب آبادان برگزار شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا