گوناگون

برجام و موضع تغییر یافته جمهوری اسلامی

خبرگزاری رویترز گزارش داد که مواضع علی باقری در بازگشت به وین سخت‌تر شده و تیم ایرانی حتی خواستار بازنگری در برخی از موضوعاتی شده که پیشتر بر سر آنها توافق شده بود….

به گزارش یورونیوز، این خبرگزاری در گزارشی اختصاصی و به نقل از دو منبع نزدیک به هیئت‌های مذاکره کننده می‌گوید تیم ایرانی همچنان بر درخواست‌های خود از جمله حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا تاکید دارد ضمن اینکه درخواست‌های تازه‌ای نیز مطرح کرده است.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود در این رابطه می‌گوید: «موضع ایران پس از سفر باقری به تهران بیش از پیش سازش ناپذیر شده است. آنها اکنون بر رفع تحریم‌های سپاه اصرار دارند و می‌خواهند موضوعاتی که قبلا بر سر آن توافق شده دوباره باز شود.»

نماینده روسیه نیز که تا کنون با خوش‌بینی زیاد در باره احیای برجام سخن می گفت؛ در آخرین توئیت خود نوشت: هیچ چیز توافق نمی‌شود تا زمانی که همه چیز توافق شود!

رامتین رضایی کارشناس روابط بین الملل در این باره گفته: حمله نظامی شکاف میان روسیه و غرب را بیش از پیش عمیق‌تر کرده و روسیه و آمریکا وارد مرحله تخاصم شده‌اند. احتمالا روس ها با این درگیری حداقل برای امتیاز گرفتن از آمریکا در موضع اوکراین تمایلی نخواهند داشت که مذاکراتی بین ایران و امریکا و اروپا صورت بگیرد.

وی افزود: حتی شاید از سوی روسها کارشکنی هم شود که مذاکرات وین شتاب نخست را نداشته باشد و حتی احتمال اینکه مذاکرات فعلا با شکست مواجه شود وجود دارد.

یورونیوز گفت: شرایط کنونی در مذاکرات هسته‌ای نگرانی‌ها از احتمال شکست گفتگوها را افزایش داده است و ایران و غرب یکدیگر را مسئول گرفتن تصمیمات سیاسی معرفی می‌کنند.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا گفته: در صورت ناسازگاری رژیم ایران نسبت به پیشرفتها، آمریکا آماده است تا از مذاکرات برجام خارج شود

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا