اخبار

تورم فزاینده و روند صعودی قیمت‌ها

در ماە منتهی بە نوروز قیمت اقلام خوراکی در کشور رکورد زدند. بر پایه گزارش های انتشار یافته، در اسفند ماه سال جاری و روزهای منتهی بە سال ۱۴۰۰، قیمت بسیاری از مواد خوراکی و مایحتاج روزانە مردم بە طور چشمگیری افزایش یافتە است….

صعود نرخ تورم رسمی در کنار افزایش سرسام آور قیمت‌ها به‌خصوص در بخش‌هایی مانند خوراکی‌ها، مسکن، بهداشت، و حمل و نقل، سطح دستمزد زحمتکشان جامعه را به کم‌ترین میزان در چند سال اخیر رسانده است،رئیس شورای تأمین دام زندە در ایران، قیمت گوشت در بازارهای ایران رکورد بی‌سابقەای را ثبت کردند.

گزارشات همچنان گویای افزایش افسار گسیختە قیمت بسیاری از اقلام خوراکی همچون “قهوە، چای، شکر، برنج و روغن” و همچنین انواع خشکبار است.

در حال حاضر قیمت نیم کیلو چای بسته بندی شده برخی از برندهای موجود در بازار به ۱۳۹ هزارتومان رسیده است.

افزایش قیمت اقلام خوراکی از یک طرف و بیکاری و فقر و دستمزدهای بسیار پایین، موجب شدە کە بسیاری از اقلام خوراکی از سفرە خانوارها در ایران حذف شود.
به گزارش روزنامه شرق،سعید راد، قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی می گوید: در بحث قیمت مرغ و تخم‌مرغ با قاطعیت اعلام می‌کنیم که آرام‌ترین سال را شاهد هستیم. قیمت مصوب مرغ کیلویی ۳۱ هزار تومان است و ۳۱ هزار تومان بالاترین قیمت عرضه مرغ است؛ یعنی مرغ گرم از ۲۸ هزار تومان تا ۳۱ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین قیمت مرغ منجمد کیلویی ۲۰ هزار تومان است. همچنین در حال برنامه‌ریزی برای صادرات مرغ و تخم‌مرغ نیز هستیم. قائم‌مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: درباره برنج نیز در ستاد تنظیم بازار دولت تصمیماتی گرفته شد. قرار است برنج هندی از کیلویی ۲۴ هزار تومان به ۱۸هزارو ۵۰۰ تومان، برنج پاکستانی از ۲۵ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان برسد و برنج تایلندی نیز با قیمت هر کیلو ۱۲هزارو ۵۰۰ تومان عرضه شود. او ادامه داد: همچنین قرار است گوشت منجمد گوساله نیز با قیمت هر کیلو صد هزار تومان عرضه شود.
گسترش فقر و افزایش شاخص فلاکت، پیامدهای ناگوار و گاه جبران‌ناپذیر اجتماعی و فرهنگی داشته‌اند و در آینده نیز خواهند داشت. گسترش فقر درعین‌حال نتیجه اجرای برنامه‌های ضدمردمی اقتصادی از قبیل برنامه تعدیلِ اقتصادی، اصلاحِ ساختار اقتصادی، هدفمندیِ یارانه‌ها، یا درواقع آزادسازیِ اقتصادی، است. این سیاست‌ها ازسویی مردم میهن ما را به‌ لبه پرتگاه فقر و تیره‌روزی کشانده است، و از دیگرسو به‌ ثروت‌اندوزی عده‌‌یی قلیل، یا به‌عبارت دیگر لایه متمول انگلی، درجامعه منجر شده‌ است. رژیم ولایت‌فقیه منافع همین لایه غیرمولد و سودجو را تامین و تضمین می‌کند!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا