حقوق بشر

بی‌خبری مطلق از سرنوشت کیومرث لطیفی فعال مدنی و مدرس زبان کُردی

با گذشت بیش از دو هفته از بازداشت کیومرث لطیفی از فعالین مدنی سرشناس اهل سنندج و از مدرسین زبان کُردی هیچ اطلاعی از سرنوشت وی در دسترس نیست.

بر اساس گزارش رسیده به هه‌نگاو، با گذشت بیش از دو هفته از بازداشت کیومرث لطیفی، فعال مدنی و مدرس زبان کُردی اهل سنندج، هیچ اطلاعی از سرنوشت و محل نگهداری وی در دسترس نیست و همین منجر به نگرانی خانواده‌اش شده است.

کیومرث لطیفی ۴۱ ساله عصر روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ (۱۵ فوریه ۲۰۲۲) با هجوم نیروهای اداره اطلاعات به منزلش بازداشت و از آن زمان هیچ اطلاعی از سرنوشتش در دسترس نیست.

هه‌نگاو مطلع شده است که نهادهای امنیتی در پی پیگیری‌های مکرر خانواده لطیفی و مراجعه آنها به اداره اطلاعات، خواهرهای وی با تهدید به تجاوز جنسی توسط حاجی بیاتی از کادرهای اداره اطلاعات سنندج روبرو شده‌اند. این نهاد امنیتی حتی فرید لطیفی برادرزاده آنها را در آلمان تهدید به مرگ کرده است و همین خانواده آقای لطیفی را بسیار نگران کرده است.

گفتنی‌ست که نیروهای اداره اطلاعات همان روز بازداشت همراه با خشونت کیومرث لطیفی، اقدام به تفتیش و برهم زدن منزل ایشان و همچنین خواهرش کرده بودند که به دلیل رفتار خشن این نیروها آرزو لطیفی خواهر وی از هوش رفته بود.

کیومرث لطیفی از فعالین سطح شهر سنندج می‌باشد کە از سال ١٣٨۶ با دایر کردن کلاس‌های درس زبان کُردی در این شهر فعالیت داشتە است. وی از اعضای هیئت رئیسە انجمن مولوی کُرد در سنندج نیز بودە است.

آقای لطیفی در دورانی نیز که در زندان مرکزی سنندج محبوس بوده، با دایر کردن دوره یادگیری زبان کُردی شماری از زندانیان را با خواندن و نوشتن به زبان مادری خود آشنا کرده بود.

کیومرث لطیفی تابستان ۱۳۹۸ (۲۰۱۹) نیز توسط نیروهای اطلاعات سپاه سنندج بازداشت شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا