بین‌المللی

پاکستان؛ انفجار در مسجد شیعیانِ پیشاور بیش از ۲۵۰ کشته و زخمی به جا گذاشت

انفجار روز جمعه در مسجد شیعیان پیشاور در پاکستان براساس آخرین آمار رسمی ارائه شده از سوی منابع آگاه بیش از ۲۵۰ کشته و زخمی به جا گذاشته است.

فرانس‌پرس با استناد به یک منبع بیمارستانی در پیشاور اعلام کرد که در جریان بمب گذاری انتحاری روز چمعه در یکی از مساجد شیعیان این شهرِ واقع در شمال غرب پاکستان دست کم ۵۶ نفر کشته و ۱۹۴ نفر زخمی شدند.

محمد عاصم خان، سخنگوی یکی از بیمارستان های شهر پیشاور با اعلام این آمار به خبرگزاری فرانسه یادآور شد که حال دست کم ۵۰ تن از مجروجان این حادثه وخیم گزارش شده است.

بنا به گزارش‌ رسانه‌های محلی و بین‌المللی انفجار دقایقی پیش از آغاز مراسم نماز جمعه در مسجد شیعیان پیشاور که در نزدیکی بازار تاریخی شهر واقع شده روی داده است.

گفته می شود که عمران خان، نخست وزیر پاکستان دستور تحقیق در مورد حادثه انفجار پیشاور را صادر کرده و به مسئولان کشورش دستور داد تا کمک های پزشکی فوری به مجروحان ارائه کنند.

به گفته یک شاهد عینی دو مهاجم در این حمله دست داشتند که که لباس سیاه بر تن داشته و پیش از انفجار به سمت ماموران پلیس در مقابل مسجد تیراندازی کردند.

به گفته رئیس پلیس پیشاور در جریان این تیراندازی یک مامور پلیس که مقابل مسجد نگهبانی می‌داد، جان باخت و یک مامور دیگر نیز به شدت مجروح شد.

شاهدان عینی همچنین اعلام کرده‌اند که پس از ورود دو فرد مهاجم به داخل مسجد صدای انفجار شنیده شده است. یکی دیگر از شاهدان گفته است فردی را دیده که «با تپانچه» در داخل مسجد آتش گشوده و «مردم را یکی یکی به کشتتن داده است.» وی می‌گوید که مهاجم پس از تیراندازی به سوی مردم خود را منفجر کرد.

در گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه از محل به اجساد تکه تکه شده قربانیان در داخل مسجد اشاره و اعلام شده که که نیروهای امدادرسان و ساکنان محل بلافاصله پس از وقوع انفجار وارد مسجد شدند و مجروحان و قربانیان را به خارج از محل حادثه منتقل کردند..

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته ولی در روزهای اخیر طالبان پاکستان که به گروه تحریک طالبان شهرت دارند بارها عملیاتی را در این کشور انجام داده‌اند. گروه داعش خراسان نیز بارها حملاتی را علیه شیعیان پاکستان انجام داده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا