از هر دری سخنی

افزایش قیمت کالاهای اساسی در آستانه عید

بررسی بازار کالای اساسی در آستانه نوروز نشان می‌دهد، قیمت کالاها روند افزایشی قابل‌توجه ای داشته و همچنان ادامه دارد. این در حالی است که دولت وعده کنترل قیمت‌ها را با مداخله در بازار داده و می دهد…..

به گزارش ستاره صبح، دولت از زمان آغاز به کار خود دست به اقداماتی برای کاهش و کنترل قیمت‌ها انجام داده که شامل دادن مأموریت به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل قیمت‌ها، راه‌اندازی قرارگاهی با عنوان قرارگاه امنیت غذایی، اجرای طرح‌های تشدید نظارت و بازرسی، به‌کارگیری قیمت‌های دستوری و توزیع هوشمند کالا از طریق سامانه‌ای با نام “بازرگام” بوده است. اما ادامه افزایش قیمت کالاهای اساسی نشان می‌دهد که این اقدامات مؤثر نبوده است. گزارش پیشرو به بررسی افزایش قیمت برنج ایرانی، گوشت و مرغ در دوازده ماه منتهی به ماه بهمن می‌پردازد.

بر اساس گزارش مرکز آمار محدوده تغییرات تورم دوازده‌ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین۵٣.۶ درصد برای دهک‌های هشتم و دهم تا ۵۴.٠ درصد برای دهک‌های اول و دوم است. هم‌چنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بین ٣٣.۵ درصد برای دهک اول تا ٣٧.۴ درصد برای دهک دهم است. در بین کالاهای اساسی پرمصرف‌ترین آن‌ها در ایام نوروز، برنج، گوشت قرمز و مرغ هستند.

برنج ایرانی در صدر گرانی
متوسط قیمت کالاهای خوراکی در بهمن‌ماه نشان می‌دهد که برنج ایرانی نسبت به سال گذشته ۹۵.۳ درصد گران شده است به نحوی که قیمت هر کیلوگرم در بهمن سال گذشته به‌طور متوسط ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان بوده که در دی‌ماه امسال به حدود ۵۷ هزار تومان رسیده و برای بهمن‌ماه متوسط قیمت ۶۷ هزار و ۳۰۰ و حداکثر ۷۶ هزار تومان را تجربه کرده است.
هر کیلوگرم برنج خارجی نیز در بهمن‌ماه سال گذشته با قیمت۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسیده است که در دی‌ماه سال جاری به ۳۰ هزار تومان رسیده و در بهمن‌ماه تا بیش از ۳۰ هزار تومان افزایش داشته است. برنج خارجی در ماه گذشته قیمت ۳۵ هزار تومان را نیز لمس کرده است. بر این اساس این کالا نسبت به آذرماه ۵.۸ و در مقایسه با دی‌ماه ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان گران‌تر شده است.

افزایش قیمت گوشت قرمز و مرغ
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی با ۴۲.۱ و ۲۱.۵ درصد افزایش در دی امسال به حدود ۱۳۸ و ۱۳۴ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۹۷ و ۱۱۰ هزار تومان بوده است. قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در دی‌ماه با افزایش ۴۵.۶ درصدی به نزدیک ۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در دی‌ماه سال قبل حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. نرخ مصوب مرغ برای مصرف‌کننده در فروردین امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد، اما در اوایل آذر با افزایش مجدد به ۳۱ هزار تومان تغییر کرد. بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو مرغ ۳۱ تا ۳۴ هزار تومان، ران مرغ ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان، سینه ۶۲ تا ۶۵ هزار تومان و فیله مرغ ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به‌روزهای اخیر کمی افزایش داشته است. روند افزایشی قیمت این سه کالا که نقش مهمی در سبد خرید نوروزی دارند گواه آن است که، هیچ‌کدام از تمهیدات دولت سیزدهم از قرارگاه امنیت غذایی تا قیمت‌های دستوری نتوانسته است منجر به کنترل قیمت‌ کالای اساسی در بازار شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا