اخبار

آتش‌بس موقت برای تخلیه شهر ماریوپول و ولناواخا

وزارت دفاع روسیه روز شنبه آتش بس موقت در دو شهر ماریوپول و ولناواخا برای خروج ساکنان این شهرها از محدوده جنگی اعلام کرد. خبرگزاری ریانووستی روز شنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: آتش بس از ساعت ۱۰ صبح به وقت مسکو برای خروج ساکنان شهرهای ماریوپول و ولناواخا از محدوده جنگی اعلام شده است….

گزارش ها حاکی از آن است که  نیروهای جمهوری خلق دونتسک چند روز پیش وارد شهر ولناواخا شده و آن را تصرف کردند اما نیروهای اوکراینی در مناطقی از این شهرها از خروج ساکنان غیرنظامی جلوگیری می کنند. شهر بندی ماریوپول نیز در محاصره ارتش دونتسک قرار دارد و گفته می شود دهها نفر از ساکنان آن امکان خروج از شهر را ندارند. خبرگزاری ریانووستی می گوید آن ها توسط ملی گرایان افراطی به گروگان گرفته شده اند. روسیه در این دو منطقه کوریدور انسانی برای خروج ساکنان غیرنظامی اعلام کرده است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای مسلح روسیه به حملات به مراکز نظامی و زیرساخت های نظامی اوکراین ادامه می دهند. در بیانیه گفته شده است: نیروهای روسیه از آغاز جنگ در اوکراین، ۷۱ مقر فرماندهی و مرکز ارتباطی ارتش اوکراین را نابود کرد و ۹۸ مجموعه پدافند هوایی اس-۳۰۰ و سامانه های بوک.ام-یک و اوسا و ۶۱ ایستگاه رادار را منهدم کردند. در این مدت ۸۲ فروند هواپیما، ۷۰۸ تانک و نفربرهای زرهی، ۷۴ اتشبار، ۵۶ پهپاد ضربتی و تجسسی نابود شد. این خبرگزاری گزارش داده است: نیروهای روسیه در ۲۴ ساعت اخیر یک انبار بزرگ راکت های ضدتانک جاولین آمریکایی و ان.ال.اوو انگلیسی را در منطقه ژیتومیر اوکراین نابود کردند.
شورای شهر ماریوپل با تایید آتش‌بس موقت با روسیه اعلام کرد شهروندان این ناحیه می‌توانند با استفاده از خودروهای شخصی و یا اتوبوس‌هایی که ویژه این کار به خدمت گرفته شده‌اند، از مسیرهای مشخص شهر را تخلیه و به سمت شهر زاپوریژژیا حرکت کنند. ودیم بویچنکو، شهردار، نیز در بیانیه‌ای گفت با توجه به اینکه شهر «پیوسته زیر آتش بی‌رحمانه اشغالگران» قرار دارد، چاره دیگری وجود نداشته است.هزاران تن از مردم شهر در حال حاضر از بیم حملات روسیه در زیرزمین‌ها و پناهگاه‌ها به سر می‌برند.
به گزارش یورو نیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت که تحریم‌های غرب علیه روسیه مثل اعلان جنگ است. او اضافه کرد که مسکو باید از روس زبانان در شرق اوکراین و همچنین از منافع ملی خود دفاع کند.
وی که در جلسه‌ای تلویزیونی با حضور کارکنان شرکت هوایی آئروفلوت، بزرگترین شرکت هواپیمایی روسیه، شرکت کرده بود گفت که روسیه می‌خواهد اوکراین «عاری از نظامی‌گری»، «نازی‌زدایی» و دارای «موضع بی‌طرف» شود.
رئیس‌جمهور روسیه همچنین در پاسخ به شایعات درباره اجرای قانون حکومت نظامی در روسیه گفت که برنامه‌ای برای اعلام چنین فرمانی ندارد. او در این‌باره گفت: «حکومت نظامی (…) در موارد تجاوز خارجی اعمال می‌شود، به ویژه در مناطقی که درگیری در آن جریان دارد. ما اکنون چنین وضعیتی نداریم و امیدوارم پیش هم نیاید.»
خبرگزاری رویترز روز شنبه اطلاعات تازه‌ای درباره دامنه آتش‌بس موقت در اوکراین منتشر کرد.بر اساس این گزارش، دولت اوکراین اعلام کرده است که این طرح با هدف تخلیه حدود ۲۰۰ هزار نفر از ماریوپل و ۱۵ هزار نفر از وُلنوواخا اجرا می‌شود و صلیب سرخ ضامن آتش‌بس است.به گزارش رویترز، هیچ تایید فوری مبنی بر توقف تیراندازی وجود ندارد و مشخص نیست که آیا آتش‌بس به مناطق دیگر نیز تعمیم خواهد یافت یا خیر.
یکی از خواسته‌های هیئت اوکراینی در دومین دور مذاکره با طرف روسی ایجاد «کریدور بشردوستانه» برای کمک‌رسانی به مردم و تخلیه آن‌ها بود.
مسیر این کریدور بشردوستانه از ماریوپل آغاز می‌شود و با عبور از نیکولسکه، روژیوکا، پولوهی و اوریخیف به زاپوریژیا می‌رسد.
ماریوپل با ۴۰۰ هزار نفر سکنه یکی از شهرهای استراتژیک اوکراین در جنوب این کشور است و دست‌کم دو روز است که در محاصره روسیه قرار دارد. شهر ولنوواخا نیز در محاصره روسیه قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا