جوانان

۱۵ هزار یورو، نرخ خرید خدمت سربازی برای مشمولان خارج از کشور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می‌توانند کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند….

به گزارش ایسنا، در جلسه علنی نوبت صبح امروز شنبه مجلس و در جریان بررسی موارد ارجاعی لایحه بودجه ۱۴۰۱ از کمیسیون تلفیق در بخش درآمدی، جزء ۱ بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ تصویب شد.
طبق این مصوبه، مشمولین نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل پنج سال از زمان فراخوان آنها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد، با رعایت اصل یکصد و دهم(۱۱۰) قانون اساسی می توانند با پرداخت معادل ریالی پانزده هزار (۱۵.۰۰۰) یورو کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند.
مشمولین متأهل دارای فرزند از مادر ایرانی از بیست و پنج درصد(۲۵%) تخفیف برخوردار می شوند.

خرید سربازی به دانشجویان خارج کشور رسید

همدلی| یک ماه پیش بود که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس خرید خدمت سربازی را مصوب کرد. به گزارش ایسنا، در اوایل بهمن‌ماه رحیم زارع سخنگوی این کمیسیون در توضیح جلسه کمیسیون تلفیق گفت: «نمایندگان کمیسیون تلفیق در نشست امروز با خرید سربازی برای سربازان غایب موافقت کردند.»
وی توضیح داد: «خرید سربازی با رعایت اصل۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولان غایب بیش از پنج سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تأثیر تحلیل قوای جسمانی برای آن‌ها امکان‌پذیر نیست، امکان‌پذیر خواهد بود. بر این اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص‌شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می‌کنند. به‌موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته‌ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰میلیون تومان به‌حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود. همچنین مشمولان متأهل به ازای هر فرزند از ۲۰درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰درصد برخوردار خواهند بود و افراد متأهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰درصدی برخوردار شدند.»
این مصوبه با اعتراض قشرهای مختلف مردم و همچنین نمایندگان مجلس مواجه شد. بسیاری بر این باور بودند که این مصوبه تنها به نفع طبقات مرفه جامعه ایران است و کسانی که توانایی مالی ندارد بر اساس این مصوبه باید دو سال از عمر خود را در خدمت سربازی بگذرانند.
شهریار حیدری عضو کمیسیون تلفیق نیز به ایسنا گفت: «ستاد کل نیروهای مسلح خیلی موافق خرید خدمت سربازی نیست و حتی اعلام کرد با این موضوع موافقت نشود.» مجتبی توانگر دیگر نماینده مجلس با اعلام این‌که بیشتر نمایندگان با این مصوبه مخالف هستند با اشاره به بند۹ سیاست‌های کلی قانون‌گذاری ابلاغی از سوی رهبر انقلاب در مهر سال ۱۳۹۸ گفته بود: «رهبر انقلاب در این سیاست‌ها تصریح می‌کنند که «عدالت‌محوری در قوانین و اجتناب از تبعیض ناروا، عمومی‌بودن قانون و شمول و جامعیت آن و حتی‌الامکان پرهیز از استثناهای قانونی.» با عنایت به این موضوع، مصوبه کمیسیون تلفیق مخالف این بند است و حتی مشکل بنیادین دارد. عدالت یک آرمان اساسی است و هیچ‌چیز نمی‌تواند و نباید آن را مخدوش کند.» در نهایت کمی بعد با بالا گرفتن اعتراضات رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: «کمیسیون تلفیق مصوبه قبلی خود درباره خرید خدمت سربازی را ملغی کرد.»
اما همه این اتفاقات در نهایت روز گذشته سرنوشت دیگری پیدا کرد و نمایندگان دیروز در جریان رسیدگی به بودجه موضوع خرید خدمت سربازی را با تغییراتی در صحن علنی تصویب کردند. طبق این مصوبه، مشمولین نظام‌وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل پنج سال از زمان فراخوان آن‌ها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد، با رعایت اصل یک‌صد و دهم (۱۱۰) قانون اساسی می‌توانند با پرداخت معادل ریالی پانزده هزار (۱۵.۰۰۰) یورو کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. مشمولین متأهل دارای فرزند از مادر ایرانی از بیست‌وپنج درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.
آن‌گونه که از متن این مصوبه پیداست برای خرید خدمت سربازی لازم نیست که مشمولان غایب باشند و تنها کافی است که از زمان فراخوان آنان پنج سال گذشته باشد و در خارج از کشور مقیم باشند؛ بنابراین دانشجویان کارشناسی که از ابتدای تحصیل خود به خارج از کشور می‌روند طبق این مصوبه می‌توانند با پرداخت پول خدمت خود را خریداری کنند. این در حالی است که نمایندگان پیش‌ازاین مدعی بودند مصوبه کمیسیون تلفیق خلاف عدالت است و تصویب نمی‌شود اما مصوبه دیروز نیز همان مسیر را طی کرد و خرید خدمت سربازی را تنها برای جوانانی میسر کرد که توان تحصیل در خارج از کشور و پرداخت ۱۵هزار یورو را دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا