احزاب و شخصیت‌هاچرخان

بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری در دفاع از صلح و راه‌حل عادلانه برای درگیری در اوکراین

ما همبستگی خود را با طبقات زحمتکش اوکراین و روسیه ابراز می‌کنیم که سنگین‌ترین بها را برای این ماجراجویی نظامی روسیه خواهند پرداخت.

ما حزب‌های سیاسی امضا کنندهٔ این بیانیه، از بیانیهٔ ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ شورای جهانی صلح استقبال می‌کنیم که:

  • با توجه به اینکه درگیری نظامی روسیه و اوکراین هیچ نفعی برای مردم روسیه و اوکراین و نیز مردم منطقه ندارد، از همهٔ طرف‌های درگیر می‌خواهد که از راه گفت‌وگوی سیاسی سازنده، صلح و امنیت بین‌المللی را احیا و حفظ کنند؛
  • مانورهای سیاسی و نظامی آمریکا، ناتو، و اتحادیهٔ اروپا را از زمان کودتای یورومیدان در سال ۲۰۱۴ محکوم می‌کند، که پس از آن، نیروهای ارتجاعی با حمایت آشکار قدرت‌های امپریالیستی غربی، قدرت را در کی‌یف به دست گرفتند؛
  • بر مخالفت با گسترش ناتو به سمت شرق، تجمع نظامی آن در اروپای شرقی، و محاصرهٔ فدراسیون روسیه تأکید می‌کند؛
  • اعلام می‌کند که به رسمیت شناختن یک‌جانبهٔ استقلال استان‌های اوکراین از سوی روسیه نه‌فقط اصول بنیادین منشور سازمان ملل متحد را زیر پا می‌گذارد، بلکه توجیهی برای سوءاستفادهٔ آتی قدرت‌های امپریالیستی از چنین روش‌هایی علیه ملت‌ها به دست می‌دهد؛ و
  • اذعان دارد که این درگیری به کنترل منابع انرژی، خطوط لوله، بازارها، و حوزهٔ نفوذ مربوط است.

بر این اساس، ما امضا کنندگان این بیانیه خواستار آتش‌بس فوری و توقف تمام عملیات نظامی در اوکراین هستیم که خطر تشدید جنگ را در پی دارد.

ما از سازمان ملل متحد و کشورهای بی‌طرف و غیرهمسو [با قدرت‌های بزرگ] می‌خواهیم که برای انجام مذاکره با هدف تخفیف درگیری و فراهم آوردن شالوده‌ای برای حل‌وفصل دائمی، پایدار، و مسالمت‌آمیز همهٔ مسائل مهمی که به روابط اوکراین و روسیه آسیب می‌رساند، بکوشند.

ما از روسیه می‌خواهیم که خارج کردن نیروهایش از اوکراین را آغاز کند، و از آمریکا و اتحادیهٔ اروپا می‌خواهیم که متعهد شوند که اوکراین غیرنظامی و بی‌طرف می‌ماند.

هنگامی که صحبت از راه‌اندازی جنگ‌هایی می‌شود که در آنها قوانین بین‌المللی و بشردوستانه، قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، و حق ملت‌ها برای حاکمیت و تعیین سرنوشت نقض می‌شود، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌جای حمایت از قطعنامه‌های یک‌طرفه‌ای که در آنها کارنامهٔ قدرت‌های غربی و ناتو نادیده گرفته می‌شود، باید در دفاع از برقراری آتش‌بس و صلح بکوشند.

شایان ذکر است که چنین جنگی را هم‌اکنون عربستان سعودی و حمایت کنندگان غربی آن همچنان علیه مردم تقریباً بی‌دفاع یمن به پیش می‌برند، در حالی که شمال قبرس، در پی تهاجم غیرقانونی ترکیه عضو ناتو در سال ۱۹۷۴ همچنان در اشغال ترکیه است، و دولت بریتانیا همچنان به روند تاریخی طولانی خود در انکار حق حاکمیت و استقلال مردم ایرلند ادامه می‌دهد.

بهترین کارپایه برای حل‌وفصل جنگ روسیه و اوکراین، رعایت کامل توافق مینسک-۲، از جمله به رسمیت شناختن دائمی مرزهای مستقل اوکراین و خودمختاری برای منطقهٔ دونباس در داخل اوکراین است.

به منظور ایجاد شرایط مساعدتر برای برقراری آتش‌بس، مذاکره، و حل‌وفصل دائمی جنگ، ما اعمال تحریم علیه روسیه را که جنگ با استفاده از ابزاری دیگر است، و به طور کلی به آسایش و بهروزی مردم روسیه، اوکراین، و اروپا آسیب می‌رساند، رد می‌کنیم.

ما همبستگی خود را با طبقات زحمتکش اوکراین و روسیه ابراز می‌کنیم که سنگین‌ترین بها را برای این ماجراجویی نظامی روسیه خواهند پرداخت.

ما خواستار رفع ممنوعیت از فعالیت حزب کمونیست اوکراین هستیم.

ما خواستار اقدام متحد همهٔ نیروهای مترقی و صلح‌دوست برای تلاش در راه انحلال ناتو هستیم.

اتحادیهٔ اروپا بازیگر عمدهٔ فعالی در رویدادهای جاری اوکراین است. ما مخالف نظامیگری فزاینده و افزایش مخارج نظامی اتحادیهٔ اروپا در قالب برنامهٔ «همکاری ساختاریافتهٔ دائمی» (PESCO) هستیم که تهدید فزاینده‌ای برای صلح در اروپا و جهان است.

ما تمام تلاش‌هایی را که چه در روسیه و اوکراین و چه در جاهای دیگر برای خفه کردن صداهای صلح‌خواهی و آشتی‌جویی صورت می‌گیرد، مردود می‌دانیم و با ممنوع کردن رسانه‌هایی که دیدگاه جهانی امپریالیسم غربی و ناتو را تبلیغ نمی‌کنند، مخالفیم.

به جنگ پایان دهید؛ صلح را شروع کنید!

پشتیبانی شده از سوی:

حزب کمونیست بریتانیا

حزب کمونیست کانادا

حزب کمونیست در دانمارک

حزب کمونیست فرانسه (PCF)

حزب تودهٔ ایران

حزب کمونیست ایرلند

حزب کمونیست فیلیپین (PKP – ۱۹۳۰)

حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا

حزب کمونیست آمریکا

 

این بیانیه برای امضاهای بیشتر باز است.

برگرفته از سایت حزب توده ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا