بین‌المللی

مقامات آمریکا با یک پیشنهاد امنیتی به ونزوئلا سفر کردند

بعد از سال ها، از بیم مشکلات امنیتی که بحران اوکراین می تواند برای واشنگتن در پی داشته باشد، هیئتی بلندپایه از مقامات آمریکایی، به کاراکاس سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیویورک تایمز مدعی شد که شماری از مقامات بلند پایه دولت واشنگتن دیروز شنبه با هدف دیدار با نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، به این کشور سفر کرده‌اند.

آمریکا در سال ۲۰۱۹ با تعطیلی سفارت خود در کاراکاس، روابط دیپلماتیک با ونزوئلا را قطع کرد. به همین دلیل، طی سال‌های اخیر، سفر یک هیئت بلندپایه آمریکایی به ونزوئلا که تحت تحریم‌های شدید دولت واشنگتن است، بی سابقه بوده حال آنکه طبق گمانه زنی‌ها، هدف از این اقدام جدا کردن روسیه از متحدان باقی مانده در آمریکای لاتین عنوان می‌شود.

به گفته کارشناسان، در پی اقدام نظامی روسیه در اوکراین، توجه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بیش از پیش به متحدان مسکو در منطقه آمریکای لاتین جلب شده چرا که با بالا گرفتن تنش‌ها، ولادیمیر پوتین همتای روس می‌تواند از این منطقه، برای دولت واشنگتن تهدید امنیتی ایجاد کند.

در ۲۴ دی، سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه، تنش‌های فعلی بر سر اوکراین را با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا مقایسه کرد. در آن مقطع، ریابکوف امکان استقرار موشک‌های روسی در ونزوئلا و کوبا را برای پاسخ به اقدامات برتری جویانه نظامی آمریکا بعید ندانست. وی گفته بود: در این مورد نمی‌خواهم امکان صد در صدی استقرار موشک‌های روسیه را تائید کنم و در همین حال چنین احتمالی را رد نمی‌کنم.

سفر دیپلمات‌های آمریکایی به کاراکاس در حالی است که چند روز پیش، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا به شدت از تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه انتقاد کرد و گفت: اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو دیوانگی است.

وی همچنین به انتقاد از سیاست‌های آمریکا و غرب در قبال کشورهای مختلف پرداخت و یادآوری کرد: آمریکا و غرب به دنبال ایجاد جهان تک قطبی هستند تا در آن به راحتی بتوانند سلطه و هیمنه خود را بسط دهند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا