گوناگون

نگرانی سازمان خواربار ملل متحد از افزایش کم سابقه قیمت مواد غذایی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی در ماه فوریه به بالاترین سطح خود رسید که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت غلات و دانه های روغنی در بحبوحه جنگ اوکراین است….

اوکراین و روسیه از مهم‌ترین تولیدکنندگان غلات و دانه‌های روغنی، خصوصا گندم در جهان هستند.این سازمان با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه فوریه ۳.۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت و به ۱۴۰.۷ واحد در مقابل ۱۳۵.۷ واحد در ماه ژانویه رسید.

این شاخص تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی سبد محصولات غذایی اساسی را دنبال می‌کند. آخرین رکورد افزایش نگران کننده قیمت مواد غذایی به ماه فوریه سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد زمانی که قیمت شاخص مواد غذایی در سطح جهانی از ۱۳۷.۶ بالاتر رفته بود.

افزایش کم‌سابقه قیمت مواد غذایی در تابستان آینده

مدیرعامل شرکت «لکلر» یکی از بزرگترین شرکت های توزیع مواد غذایی در فرانسه روز دوشنبه نسبت به «اثرات جنگ اوکراین بر افزایش شدید قیمت غلات و دانه‌های روغنی در تابستان آینده» عمیقا ابراز نگرانی کرد.

وی که با رادیوی دولتی فرانسه گفتگو می کرد گفت که «شهروندان اروپایی که نزدیک به ۱۰ سال تورم محسوسی را تجربه نکرده‌اند بزودی با افزایش شدید و بی سابقه قیمت مواد غذایی در اروپا مواجه خواهند شد.»

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا