از هر دری سخنی

قیمت هر بشکه نفت در مرز ۱۴۰ دلار

قیمت نفت در معاملات دیروز به بالای ۱۳۹ دلار در هر بشکه رسید و رکورد ۱۴ ساله قیمت نفت را شکست. پس‌ازآنکه آمریکا و اروپا در روزهای گذشته از احتمال تحریم نفت روسیه خبر دادند، قیمت نفت بالا رفت. از سوی دیگر قیمت اونس جهانی طلا که در روزهای گذشته در کانال ۱۹۰۰ دلار در نوسان بود، دیروز در آستانه ورود به کانال دو هزار دلار قرار گرفت. همچنین بازار ارز در ایران در پی سفر گروسی و افزایش امید به دستیابی به توافق، در کانال ۲۵ هزار تومان در نوسان است و روز گذشته دلار آزاد با ۲۰۰ تومان افزایش قیمت به ۲۵هزار و ۷۵۰تومان رسید. بهای طلا نیز در بازار ایران تحت تأثیر رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی کمی افزایش یافت. خبر خوب اینکه همچنان شاخص بورس در پی اخبار مثبت اقتصادی روند صعودی دارد و روز گذشته با رشد ۲۰ هزار واحد معاملاتش را به پایان رساند. همچنین قیمت‌ها در بازار خودرو روند نزولی را طی می‌کند…..

قیمت نفت رکورد زد
بالاترین قیمت تاریخی ثبت‌شده برای نفت برنت مربوط به سال ۲۰۰۸ است. در آن سال نفت برنت بالای ۱۴۷ دلار در هر بشکه معامله شد.اکنون قیمت نفت به رکوردهای تاریخی خود نزدیک می‌شود. روسیه روزانه حدود ۶ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند، همچنین یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان فرآورده‌های نفتی اروپا به شمار می‌رود و ۴۰ درصد از گاز قاره سبز نیز از طریق روسیه تأمین می‌شود. بنابراین در صورتی که تحریم نفت و گاز روسیه انجام شود، قیمت نفت جهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد. رشد قیمت نفت همچنین بر قیمت فرآورده‌های نفتی اثرگذار بوده و قیمت بنزین در امریکا نیز به رکورد تاریخی خود نزدیک شده است. قیمت هر گالن بنزین در آمریکا نسبت به هفته گذشته ۱۱ درصد گران شده و به چهار دلار و ۹ سنت رسیده است. با توجه به اینکه هر گالن معادل ۴.۴ لیتر است، قیمت هر لیتر بنزین در آمریکا به یک دلار نزدیک شده است.
کارشناسان عقیده دارند در صورت ادامه جنگ و تحریم نفت و گاز روسیه، کشورهای تولیدکننده نفت و گاز به سرعت نمی‌توانند کمبود موجود در بازار را جبران کنند و از همین رو احتمال رسیدن قیمت نفت به ۲۰۰ دلار در هر بشکه دور از انتظار نخواهد بود.

بازی دلار در کانال ۲۵ هزار تومان
به گزارش خبر آنلاین، هر دلار آمریکا دیروز در صرافی‌های بانکی با کاهش قیمت نسبت به‌روز معاملاتی گذشته مواجه شد و در ظهر دیروز به قیمت ۲۴ هزار و ۴۴۳ تومان به فروش رفت و هر یورو نیز در صرافی‌های بانکی به قیمت ۲۷ هزار و ۳۰۵تومان فروخته می‌شود. اقتصاد آنلاین؛ بازار طلا و سکه که از ابتدای هفته همپای بازار ارز کاهشی شده بود، دیروز با از سرگیری معاملات در بازارهای جهانی و صعود قیمت اونس به کانال ۲هزار دلاری افزایش قیمت‌ها را تجربه کرد. به این ترتیب هر سکه امامی در قیمت ۱۱میلیون و ۹۸۷هزار تومان معامله می‌شود و به کانال ۱۲میلیون تومان نزدیک شده است. روز گذشته قیمت سکه امامی به ۱۱میلیون و ۸۶۸هزار تومان رسیده بود که حاکی از افزایش حدود ۱۲۰ هزارتومانی است نیم‌سکه نیز ۶میلیون و ۸۲۵هزار تومان قیمت خورده است. درحالی‌که این سکه روز یکشنبه در قیمت ۶میلیون و ۷۷۹هزار تومان معامله می‌شد. ربع‌سکه نیز در قیمت ۳میلیون و ۸۱۰هزار تومان معامله می‌شود که افزایش ۱۰هزارتومانی را نشان می‌دهد. آخرین قیمت معاملاتی این سکه روز یکشنبه، ۳میلیون و ۸۰۰هزار تومان قیمت خورده بود. همچنین قیمت هر سکه یک گرمی، ۲میلیون و ۳۵۰هزار تومان اعلام‌شده که نسبت به‌روز گذشته تغییر چندانی نداشته است.
حباب سکه چقدر است؟
حباب انواع سکه در معاملات دیروز به دلیل افزایش قیمت‌ها و کاهش تقاضا، پایین آمده است. به این ترتیب سکه امامی، ۷۴هزار تومان، نیم‌سکه ۷۹۲هزار تومان، ربع‌سکه، ۷۹۱هزار تومان و هر سکه یک گرمی، ۸۶۵هزار تومان حباب دارد. قیمت هر مثقال طلا با کاهش هزار تومان، دیروز به ۵ میلیون و ۲۴۴ هزار تومان رسیده است و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش محسوس ،یک‌میلیون و ۲۰۵ هزار تومان قیمت خورده است.

کاهش قیمت خودرو
نوسانات قیمتی امروز نیز در بازار خودرو منفی بوده است و اکثر خودروهای موجود در بازار به خصوص خودروهای دنا در ۲۴ ساعت گذشته کاهش قیمت‌ها را تجربه کردند. به گزارش خبر آنلاین، روند ریزشی قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه دارد. در بین خودروهای پژو موجود در بازار پژو ۲۰۷ دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ در روز گذشته دو میلیون تومان ارزان شده و این خودرو دیروز ۳۶۵ میلیون تومان قیمت خورد. مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز از ۳۵۵ میلیون تومان در روز یکشنبه، دیروز به ۳۵۳ میلیون تومان رسیده است و پژو ۲۰۷ صندوق‌دار خودکار نیز با کاهش ۵ میلیون تومانی به قیمت ۴۸۵ میلیون تومان رسید. خودروهای تارا نیز دیروز کاهش قیمت‌ها را تجربه کردند به‌طور که تارا خودکار مدل ۱۴۰۰، ۳ میلیون تومان ارزان شد و این خودرو ۵۴۵ میلیون تومان قیمت خورد. مدل دنده‌ای این خودرو نیز از ۴۰۵ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان رسید. خودروهای تیبا نیز از این کاهش قیمت‌ها در این مدت در امان نبوده‌اند به‌طور که تیبا ۲ مدل ۱۳۹۹ از ۱۷۶ میلیون تومان به ۱۷۵ میلیون تومان رسید و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز یک‌میلیون تومان ارزان شد و ۱۸۴ میلیون تومان قیمت خورد. خودروهای دنا بیش‌ترین ریزش قیمت‌ها را تجربه کردند به‌طور که دنا پلاس خودکار توربو مدل ۱۴۰۰ از ۴۸۲ میلیون تومان به ۴۸۰ میلیون تومان رسید و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز ۲ میلیون تومان ارزان شد و ۴۶۶ میلیون تومان قیمت خورد. دنا پلاس دنده‌ای توربو مدل ۱۴۰۰ نیز از ۴۵۸ میلیون تومان در روز گذشته دیروز به ۴۵۵ میلیون تومان رسید و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز ۴ میلیون تومان ارزان شد و به ۴۷۰ میلیون تومان رسید.

شاخص کل با رشد ۲۰ هزار واحدی معاملات را به پایان برد
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز ۱.۵درصد و شاخص هم‌وزن نیز ۰.۸درصد رشد کردند. اقتصاد آنلاین؛ در پایان معاملات دیروز، شاخص کل بورس پس از رشد ۲۰هزار و ۳۲۷واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۳۴۲هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۰.۸درصدی مواجه شد. آخرین قیمت ۱۲۹نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش‌یافته و ۸۷نماد با کاهش بیش از سه‌درصدی قیمت همراه بوده‌اند. حقوقی‌ها دیروز در حدود ۱۶۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. نمادهای «شستا»، «شبندر»، «خودرو»، «شپنا»، «فملی»، «وبملت» و «فولاد» در گروه پر تراکنش‌های بورس و نمادهای «فزر»، «تجلی»، «فرابورس»، «آریا»، «کرمان»، «توسن» و «شاروم» در گروه پر تراکنش‌های فرابورس قرار گرفتند. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به چهار هزار و ۸۰۰میلیارد تومان رسید.

کام سهامداران قبل از نوروز شیرین می‌شود؟
بورس تهران در روزهای پایانی سال، روند شگفت‌انگیزی را در پیش‌گرفته و به نظر می‌رسد تا زمانی که به تعطیلات نوروزی برسیم، شاخص کل می‌تواند وارد کانال یک‌میلیون و ۴۰۰هزار واحدی شود. بسیاری از تحلیلگران اعتقاددارند روند رو به رشدی که بورس تهران در پیش‌گرفته می‌تواند در صورت تحقق یافتن برخی از سناریوهای سیاسی و اقتصادی، تداوم‌یافته و به سال ۱۴۰۱ نیز تسری یابد. به گزارش اقتصاد آنلاین؛ با نگاهی به تغییرات شاخص کل در زمستان ۱۴۰۰ می‌توان دریافت رکورد دوماهه این متغیر در بورس تهران شکسته شده است؛ آخرین باری که شاخص بالاتر از سطح فعلی قرارگرفته بود به ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ بازمی‌گردد که حدود دو ماه از آن روز می‌گذرد و این خبر خوبی برای سهامدارانی است که امید خود را از بازگشت دوباره بازار برمدار صعودی از دست داده بودند.می‌توان گفت چندین متغیر و محرک زمینه را برای رشد شاخص‌های بازار سرمایه در آخرین ماه سال ۱۴۰۰ فراهم ساخته‌اند. ازجمله این متغیرها می‌توان به تحولات بازارهای جهانی و رشد غافلگیرکننده قیمت کامودیتی ها اشاره کرد که زمینه‌ساز رشد قابل‌توجه ارزش کامودیتی ها در بازار سرمایه ایران شده است.از سوی دیگر بسیاری اعتقاددارند جنگ روس‌ها با اوکراین و تجاوز به خاک این کشور که تحریم‌های گسترده‌ای علیه کرملین را در پی داشت باعث شده تا روند رو به رشد قیمت کامودیتی ها در جهان تقویت شود.از طرفی هم شاهد انتشار اخبار خوبی پیرامون حذف ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ هستیم که باعث شده خوش‌بینی‌های بسیاری نسبت به آینده بازار ایجاد شود تا از طریق حذف احتمالی قیمت‌گذاری دستوری روند بازار کماکان مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد. به‌طورکلی روند مذاکرات نیز به‌گونه‌ای پیش رفته که سهامداران را امیدوارتر از هر زمان دیگری کرده است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا