اخبار

شمار پناهجویان اوکراینی به بیش از دو میلیون نفر رسید

فرار از اوکراین روزبه روز بیشتر می شود. فراریان با پذیرش هرگونه خطر خود را به کشورهای همسایه اوکراین رسانده و تقاضای پناهندگی می کنند. کمیسر عالی سازمان ملل با هشدار اینکه موج  پناهجویان اوکراینی بیشتر شده است، در صورت ادامه درگیری روسیه و اوکراین، شاهد سیل پناهجویانی هستیم که نه با کسی در کشور مقصد ارتباطی دارند و اندوخته‌ای برای گذران زندگی…..

کمیسر عالی سازمان ملل با هشدار اینکه موج بعدی پناهجویان اوکراینی که بعد از موج اول و در روزهای بعدی می‌رسند؛ افرادی آسیب‌پذیرتر اند، اعلام کرد شمار این پناهجویان امروز یا فردا از مرز دومیلیون نفر عبور خواهدکرد. به گزارش رویترز، فیلپو گراندی افزود: در صورت ادامه درگیری روسیه و اوکراین، شاهد سیل پناهجویانی هستیم که نه با کسی در کشور مقصد ارتباطی دارند و اندوخته‌ای برای گذران زندگی. وی اظهار داشت: شرایط برای مدیریت پناهجویان برای کشورهای اروپایی پیچیده‌تر خواهد شد و همه در اروپا و دیگر کشورها باید بیشتر با آنها همدردی کنند و همبستگی نشان دهند. گراندی همچنین افزود: تعداد پناهجویان اوکراینی در روز سه شنبه یا چهارشنبه از مرز ۲ میلیون نفر خواهد گذشت.
ارتباط با درگیری های روسیه و اوکراین ،جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در پی حمله روسیه به اوکراین واردات نفت این کشور به آمریکا ممنوع می‌شود. آمریکا در سال ۲۰۲۱ به‌طور متوسط  در روزانه حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه وارد کرده که معادل ۸ درصد مجموع واردات ایالات متحده است. از این میزان واردات، روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه به نفت خام اختصاص داشته که سهم آن در صادرات روزانه روسیه حدود ۴ درصد است.آلمان و بسیاری از کشورهای اروپا با تحریم نفت و گاز روسیه مخالفت کرده اند.
حمله روسیه به اوکراین موجب شده است که اتحادیه اروپا روند بررسی درخواست الحاق سه کشور اوکراین، گرجستان و مولداوی را آغاز کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی بروز جنگ در اوکراین، این کشور به همراه گرجستان و مولداوی درخواست رسمی الحاق خود را به اتحادیه اروپا ارائه دادند و به گفته ریاست فرانسوی شورای اتحادیه اروپا، روند بررسی این درخواست ها از دیروز دوشنبه (۷ مارس/ ۱۶ اسفند) آغاز شد. کمیسیون اروپا باید نظر رسمی خود را بیان کند و ۲۷ عضو باید قبل از مذاکرات طولانی و پیچیده تصمیم بگیرند که آیا وضعیت نامزدی به متقاضیان را خواهد داد یا نه. پیشتر دو سال طول کشیده بود که این کمیسیون نظر خود را در مورد الحاق رومانی اعلام کند. چندین کشور عضو از درخواست عضویت این سه کشور حمایت کرده‌اند، اما این روند طولانی است و الحاق نیاز به اتفاق آرا دارد.
ادغام در اتحادیه اروپا یک فرآیند طولانی مدت است تا زمان کافی برای نزدیک کردن قوانین کشور نامزد به قوانین اروپایی وجود داشته باشد. این امر مستلزم مذاکرات پیچیده در مورد بسیاری از موضوعات و معیارهای دشواری همچون ثبات سیاسی و اقتصادی است که پذیرش آن برای کشوری در حال جنگ دشوار است. این گزارش حاکی است: رویه جدیدی برای الحاق به اتحادیه اروپا تصویب شده که سخت‌تر و برگشت‌پذیر است و در آن امکان تعلیق یا توقف مذاکرات با نامزدها در نظر گرفته شده است. امروز پنج کشور آلبانی، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، صربستان و ترکیه برای الحاق به اتحادیه اروپا در وضعیت نامزدی عضویت به سر می برند
در ارتباط با جنگ در اوکراین، رئیس جمهوری چین در یک دیدار ویدیویی با رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان اوضاع اوکراین را نگران‌کننده خوانده و خواستار خویشتنداری “حداکثری” شد. او گفت اولویت باید جلوگیری از غیرقابل کنترل شدن اوضاع در اوکراین باشد و سه کشور چین، فرانسه و آلمان باید بطور مشترک از گفتگوهای صلح میان اوکراین و روسیه حمایت کنند. چین و روسیه از روابط دیپلماتیک خوبی برخوردارند؛ پکن حمله روسیه به اوکراین را نه مورد انتقاد قرار داده و نه آن را تائید کرده است. این کشور به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه حمله روسیه به اوکراین رای ممتنع داد.
جالب توجه اینکه، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که ایالات متحده باید پایان هژمونی تک‌قطبی خود بر جهان را بپذیرد. به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس»، وزارت خارجه روسیه، سه‌شنبه ۸ مارس، همچنین تاکید کرد که مسکو و واشنگتن باید مانند دوران جنگ سرد به همزیستی صلح‌آمیز بازگردند. وزارت خارجه روسیه، با تاکید بر آمادگی مسکو برای گفت‌وگوی صادقانه بر اساس احترام متقابل با ایالات متحده، افزود که امیدوار است روابط دو کشور به وضعیت عادی بازگردد. این مواضع پس از آن بود که ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش ایالات متحده، از نیروهای آمریکایی مستقر در اروپا خواست تا از وقوع «هر گونه جنگ میان ابرقدرت‌ها» جلوگیری کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا