زنان

زنان؛ قربانیان خاموش جنگ

زنان قربانیان مستقیم تولید و مالکیت سلاح هستند. سالانه ۳۰ هزار آمریکایی قربانی مالکیت قانونی یا غیرقانونی انواع سلاح گرم می‌شوند. در سال ۲۰۰۸، ۷ هزار و ۵۰۰ زن در اثر اصابت گلوله توسط شریک جنسی یا هم‌خانه‌شان در بیمارستان‌های آمریکا پذیرش شدند. در ۲۰۰۷، این تعداد برابر با هزار و ۸۰۰ زن بود.
در طول جنگ قومی ‌در منطقه بالکان، ۲۰ تا ۵۰ هزار زن بوسنیای قربانی تجاوز جنسی صرب‌ها به عنوان یک سلاح جنگی بودند. این زنان هنوز از اثرات روحی و روانی ناشی از این جنگ رنج می‌برند…

هفته جهانی خلع سلاح از سال ۱۹۷۸ هر ساله در سالروز تأسیس سازمان ملل در ۲۴ اکتبر به مدت یک هفته تا ۳۰ اکتبر برگزار شده و طی این مدت به اطلاع‌رسانی عمومی ‌درباره اهمیت خلع سلاح و کاهش تسلیحات کشتار جمعی و غیره پرداخته می‌شود.

به گزارش مهرخانه، در سال ۱۹۷۸ میلادی، سازمان ملل هفته‌ای را به نام هفته خلع سلاح جهانی با هدف کنترل، کاهش، محدودسازی، و انهدام تسلیحات کشتار جمعی و غیرجمعی معرفی نمود.

در این هفته تلاش می‌شود تا به اطلاع‌رسانی در سطح دولتی و عمومی‌ پرداخته و به این ترتیب اهمیت کاهش تسلیحات کشتاری در افزایش صلح پایدار جهانی روشن شود.

هدف دیگر از این مناسبت، برگزاری برنامه‌هایی است که با دعوت از دولتمردان به ارائه تحلیل‌ها و داده‌های مرتبط از جمله خطرات مسابقه تسلیحاتی، مزایای کاهش تسلیحات، نقش سلاح‌های کشتاری در تخریب محیط زیست، و غیره پرداخته می‌شود.

در بحث‌های تسلیحاتی در هفته خلع سلاح، سلاح‌ها در دو دسته سلاح‌های کشتار جمعی همچون سلاح‌های اتمی، سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی، و سلاح‌های کوچک همچون سلاح‌های در مالکیت شخصی تقسیم می‌شوند.

با وجود تلاش‌های سازمان ملل به عنوان نهاد عهده‌دار برگزاری این هفته در سال‌های گذشته، هم‌اکنون ۳۰ تا ۵۰ هزار سلاح هسته‌ای در جهان وجود دارد که برای چندین بار تخریب کره زمین کافی است.

این سلاح‌ها تنها بخشی از کارخانه تسلیحات‌سازی آمریکا و برخی کشورهای توسعه‌یافته دیگر است که به عنوان تجارتی پرسود همچنان تولید شده و به سایر کشورها و گروهک‌های تروریستی و شبه‌نظامی ‌فروخته می‌شوند.

در ایالات متحده بحث تولید و استفاده از سلاح بسیار داغ است؛ چراکه بسیاری از سیاستمداران در این کشور به دلیل منافع استثماری و اعتقاد به آزادی عمل در سیستم سرمایه‌داری، مخالف هرگونه بحث از خلع سلا‌ح‌اند.

در حال حاضر، بسیاری به ایالات متحده به عنوان یکی از ۲۷ کشور امضاکننده توافقنامه تبادل سلاح که در سال جاری از سوی سازمان ملل ارائه شد، به دیده تردید می‌نگرند؛ چراکه این امر می‌تواند همچون بسیاری توافقات بین‌المللی دیگر از سوی این کشور مورد نقض قرار گیرد.

سلاح‌های مدرن کشتار جمعی برخلاف اعصار گذشته که سربازان را در میادین نبرد هدف قرار می‌داد، متوجه شهروندان و غیرنظامیانی است که کوچک‌ترین نقشی در آتش‌افروزی‌ها نداشته‌اند. نمونه بارز این فاجعه انسانی، انفجارات اتمی ‌ژاپن و پهپادهای بدون سرنشین آمریکا در افغانستان و یمن است.

از سوی دیگر، سلاح‌های کوچک نیز سهم به‌سزایی در آمارهای فاجعه‌بار جهانی دارند؛ هم‌اکنون ۶۰۰ میلیون سلاح در جهان وجود دارد، سالانه یک میلیون نفر توسط این سلاح‌ها مجروح و ۳۰۰ هزار نفر کشته می‌شوند، و ۵۰ هزار نفر نیز با استفاده از این سلاح‌ها دست به خودکشی می‌زنند.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای تولیدکننده و صادرکننده انواع اسلحه سیستم قانونی مدون برای محدودیت استفاده از این سلاح‌ها دارند، ولی به دلیل نقص در اجرا و نظارت، عملاً‌ محدودیتی در تأثیر این سلاح‌ها مشاهده نمی‌شود.

یکی از اهداف برگزاری هفته خلع سلاح جهانی، تأکید بر نقش سلاح‌ها در آتش‌افروزی و عواقب خانمان‌سوز و غیرانسانی آن است. زنان به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر در مقایسه با مردان، همواره یکی از بخش‌های عمده هر جامعه هستند که متحمل عواقب غیرمستقیم تولید و تجارت تسلیحات در قالب جنگ‌افروزی هستند.

زنان؛ قربانیان خاموش تجاوزات جنسی در شرایط مخاصمه
در طول جنگ قومی ‌در منطقه بالکان، ۲۰ تا ۵۰ هزار زن بوسنیای قربانی تجاوز جنسی صرب‌ها به عنوان یک سلاح جنگی بودند. این زنان هنوز از اثرات روحی و روانی ناشی از این جنگ رنج می‌برند.

در سال ۲۰۰۹، سازمان ملل اعلام کرد که سالانه نیم میلیون زن در اثر اختلالات حین زایمان جان خود را از دست می‌دهند که بیشترین میزان آن مربوط به کشورهایی است که به نحوی درگیر جنگ و نزاع شده‌اند. این میزان قطعاً‌ در سال‌های اخیر با افروختن آتش جنگ در کشور سوریه افزایش چشمگیری داشته است.

زنان همچنین قربانیان خاموش تجاوزات جنسی در شرایط مخاصمه هستند. در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، نزدیک به ۷ هزار زن که ۴۳ درصد آنان دختربچه بودند، تنها در یکی از استان‌های کشور کنگو مورد تجاوز جنسی سربازان دشمن قرار گرفتند.

تجاوز به زنان در جنگ‌های بی‌شماری از جمله واقعه صبرا و شتیلا در طول حملات اسرائیل به مردم دو کمپ آوارگان فلسطینی نیز واقع شده است. در این حملات، زنان بیشماری بارها مورد تجاوز قرار رفته و در نهایت کشته و کودکان به طور زنده منفجر شدند.

در سال ۲۰۰۸، شورای امنیت سازمان ملل پذیرفت که تجاوز جنسی به عنوان یک سلاح جنگی مورد استفاده برخی گروه‌ها قرار گرفته است.

۸ درصد کشته‌شدگان فلسطینی در درگیری‌های فلسطین- اسرائیل غیرنظامیان زن و کودک هستند. این در حالی است که زنان فلسطینی به دلیل زندگی در شرایط سخت و مداوم جنگ و بهره‌مندی رژیم اسرائیل از سلاح‌های پیشرفته، بیش از زنان اسرائیلی در معرض بیوه‌گی و معلولیت خود، همسر و فرزندان قرار دارند.

در سال ۲۰۰۸، ۷ هزار و ۵۰۰ زن در اثر اصابت گلوله توسط شریک جنسی یا هم‌خانه‌شان در بیمارستان‌های آمریکا پذیرش شدند
به علاوه، زنان قربانیان مستقیم تولید و مالکیت سلاح هستند. سالانه ۳۰ هزار آمریکایی قربانی مالکیت قانونی یا غیرقانونی انواع سلاح گرم می‌شوند. در سال ۲۰۰۸، ۷ هزار و ۵۰۰ زن در اثر اصابت گلوله توسط شریک جنسی یا هم‌خانه‌شان در بیمارستان‌های آمریکا پذیرش شدند. در ۲۰۰۷، این تعداد برابر با هزار و ۸۰۰ زن بود.

تجارت تسلیحاتی و جنگ‌افروزی در کشورهای مختلف عامل نقض حقوق کودکان نیز تلقی می‌شود. کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل مصوب ۱۹۸۹، پایان جنگ سرد در ۱۹۸۹ و افزایش نقش سازمان ملل در نظارت بر شرایط کودکان، و گزارش ۱۹۹۶ سازمان ملل با عنوان «تأثیرات نزاع‌های مسلحانه بر کودکان» عوامل سه‌گانه افزایش توجهات جهانی به ارتباط خلع سلاح و شرایط کودکان در کشورهای مختلف بوده‌اند.

طبق این گزارش تا سال ۱۹۹۶، ۳۰۰ هزار کودک سرباز گرفته شده بودند و می‌توان گفت طی سال‌های اخیر و پدید آمدن جنگ‌های داخلی و بین‌المللی بی‌شمار، این تعداد افزایش یافته است.

کودکان آواره سوری
در حال حاضر، ۴ میلیون کودک سوری به دلیل تداوم مخاصمات و تسلیح شورشیان مخالف دولت اسد در این کشور آواره تلقی می‌شوند و در معرض انواع آسیب‌ها از سوءاستفاده تا لطمات روحی و جسمی ‌قرار دارند.

(در همین زمینه: حقوق کودکان در جنگ)

کودکان سوری آواره در داخل مرزهای سوریه به دلیل عدم دسترسی نیروهای سازمان‌های بین‌المللی قادر به دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه این گروه‌ها نبوده و در خارح مرزهای این کشور با کمبود بودجه سازمان‌های بین‌المللی نظیر یونیسف مواجه هستند.

همچنین به دلیل ته کشیدن منابع مالی و زیرساختی دولت در این کشور با انواع بیماری‌های واگیردار ناشی از استفاده آب آلوده و سوءتغذیه روبرو هستند.

از جمله تبعات جنگ در سوریه، سربازگیری کودکان توسط نیروهای شورشی است. این موضوع به عنوان یک جرم جنگی بارها از سوی نهادهای مختلف سازمان ملل و دیده‌بان جهانی حقوق بشر مورد اشاره قرار گرفته و در مورد آن هشدار داده شده است.

گزارش اخیر خبرگزاری صدای روسیه در ۷ اکتبر حاکی از آن است که بسیاری از کودکان سوری به دلیل نیاز مالی و به منظور تأمین شرایط حانواده خود در کمپ‌های آوارگان به نیروهای مسلح شورشی در سوریه می‌پیوندند.

در این میان و علی‌رغم قانون منع سربازگیری کودکان مصوب ۲۰۰۸ آمریکا، این کشور همچنان به تأمین سلاح نیروهای شورشی در منطقه و از جمله سوریه پرداخته و عامل تداوم شرایط مخاصمه در این منطقه است.

پی‌نوشت
۱٫ http://www.doonething.org/calendar/disarmamentweek.htm
۲. http://www.altiusdirectory.com/Society/disarmament-week.php
۳. http://www.un.org/en/events/disarmamentweek/
۴. http://voiceofrussia.com/news/2013_10_07/Syrian-rebels-recruit-child-soldiers-9983/
۵. http://www.savethechildren.org/site/c.8rKLIXMGIpI4E/b.7998857/
۶. http://www.unicefusa.org/work/emergencies/syria/
۷. http://www.reuters.com/article/2013/08/05/us-syria-crisis-refugees-idUSBRE9740V120130805
۸. http://www.huffingtonpost.com/2012/11/29/syrian-child-soldiers-rebels_n_2210427.html
۹. http://sites.tufts.edu/jha/archives/772
۱۰. http://www.voanews.com/content/a-13-2009-03-08-voa9-68678402/408727.html
۱۱. http://www.miftah.org/Doc/Misc/DemographicWar.pdf
۱۲. http://msmagazine.com/blog/2012/01/07/too-many-victims-of-gun-violence-are-women/
مهر خانه/ ۴ آبان
http://mazanan.com
به نقل از سایت مازنان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا