اخبار

پیگیری راه‌حل دیپلماتیک برای اوکراین

صدراعظم آلمان برای چندمین بار از زمان حمله روسیه به اوکراین با رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفت‌وگو کرد. ارزش روبل باز هم کاهش یافت…..

صدراعظم آلمان برای چندمین بار از زمان حمله روسیه به اوکراین با رئیس جمهوری این کشور تلفنی گفت‌وگو کرد. کاخ کرملین چهارشنبه نهم مارس (۱۸ اسفند) اعلام کرد اولاف شولتس و ولادیمیر پوتین در باره تلاش برای یافتن یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین رایزنی کرده‌اند.

بنابر این گزارش پوتین در این مکالمه تلفنی درباره مذاکرات مقام‌های روسیه و اوکراین نیز با صدراعظم آلمان صحبت کرده است.

در بیانیه کاخ کرملین گفته می‌شود در گفت‌وگوی شولتس و پوتین توافق شده که ارتباط‌ها در سطوح مختلف ادامه داشته باشد.

نمایندگان روسیه و اوکراین روز دوشنبه در بلاروس ملاقات کردند بدون این که درباره نتیجه احتمالی آن خبری منتشر شده باشد.

قرار است دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین روز پنج‌شنبه دهم مارس (۱۹ اسفند) با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار و گفت‌وگو کند. از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین دیداری در این سطح بین مقام‌های دو کشور انجام نشده بود.

کولبا می‌گوید ملاقات او و لاوروف در نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در شهر آنتالیا انجام می‌شود.

در آستانه دیدار وزیران خارجه اوکران و روسیه در ترکیه، ولودیمیر زلنسکی می‌گوید می‌توان مذاکره و حتی سازش کرد اما این کار نمی‌تواند

رئیس جمهوری اوکراین در یک مصاحبه اختصاصی با نشریه آلمانی “بیلد” از آمادگی خود برای گفت‌وگوی مستقیم با لادیمیر پوتین خبر داد و گفت هدف او از هر مذاکره‌ای خاتمه دادن به جنگ در اوکراین است.

زلنسکی می‌گوید کشورش آماده مصالحه است اما اگر طرف مقابل برای مصالحه و سازش آمادگی نداشته باشد پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

او با اشاره به این که تاکنون ارتباط مستقیمی میان روسای جمهوری دو کشور وجود نداشته افزود فقط با گفت‌وگوی مستقیم دو رئیس جمهوری می‌توان به جنگ خاتمه داد.

نظامیان روسی از دو هفته پیش به فرمان پوتین حمله همه جانبه علیه اوکراین را آغاز کردند. پیش‌روی نیروهای روسی تا کنون مطابق انتظار مسکو نبوده و با افزایش فشارهای بین‌المللی احتمال یافتن یک راه‌حل سیاسی برای خاتمه دادن به جنگ در اوکراین منتفی نیست

روسیه تا کنون هر گونه حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین را تکذیب کرده، گرچه تصویرها و گزارش‌های فراوانی در مورد این گونه حمله‌ها منتشر شده است.

او بار دیگر خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان اوکراین شد و از کشورهایی که به گفته او توان این کار را دارند اما از انجام آن خودداری می‌کنند به شدت انتقاد کرد.

ماریوپول بندری است در استان دونسک که در جنوب شرقی اوکراین واقع شده و در محاصره کامل نیروهای روسی قراردارد. تشکل‌های امدادگر، از جمله صلیب سرخ وضعیت ده‌ها هزار شهروند این شهر را “فاجعه‌بار” توصیف می‌کنند.

کمپانی خودروسازی فراری، شرکت مواد غذایی نستله، آبجوسازی هاینکن و چند شرکت بین‌المللی دیگر هم فعالیت‌های خود در روسیه را متوقف کردند.

شرکت هاینکن با محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد در کنار مردم این کشور قرار دارد و تهاجم نیروهای روسی به کشور همسایه به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

این شرکت هلندی می‌گوید هر گونه صادرات به روسیه و سرمایه‌گذاری و تولید در این کشور را متوقف می‌کند.

به گزارش رویترز شرکت سوئیسی نستله نیز اعلام کرد که تولید و سرمایه‌گذاری در روسیه را متوقف کرده است. نستله در عین حال گفته مواد غذایی ضروری را همچنان به روسیه ارسال خواهد کرد.

فرستنده تلویزیونی Discovery روز چهارشنبه نهم مارس خبر داد که پخش تمام برنامه‌ها و ارائه خدمات خود در روسیه را متوقف می‌کند.

خودروسازی فراری، که به خاطر خودروهای گران‌قیمت و لوکس جایگاه برجسته‌ای در صنعت خودروسازی جهان دارد نیز برنامه تولید برای بازار روسیه را متوقف کرد.

پس از شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین، دولت آلمان در یک چرخش تاریخی از سیاست عدم ارسال جنگ‌افزار به مناطق جنگی فاصله گرفت و با صدور موشک‌های سبک ضد تانک و ضدهوایی به کی‌یف موافقت کرد.

اولاف شولتس خواستار اعلام آتش‌بس در اوکراین شد و تاکید کرد که دنبال کردن یک راه حل نظامی بی‌معنا است. او بار دیگر از رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین خواست هرچه سریع‌تر به جنگ خاتمه دهد .»

سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا احتمالا به درخواست اوکراین برای پیوستن سریع به این اتحادیه پاسخ مثبت نخواهند داد.

در روزهای ابتدایی حمله روسیه به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواستار بررسی خارج از نوبت و موافقت فوری با درخواست عضویت کی‌یف در اتحادیه اروپا شد.

به گزارش “تاگس‌شاو” در پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست آینده سران و رهبران اتحادیه اروپا تنها از کمیسیون این اتحادیه خواسته می‌شود درخواست عضویت اوکراین را ارزیابی کند.

در این بیانیه توصیه‌ای در مورد تسریع پروسه بررسی درخواست عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا یا موافقت اصولی با عضویت این کشور در اتحادیه نخواهد شد.

بعد از حمله به اوکراین پول ملی روسیه  ارزش خود در برابر ارزهای معتبر خارجی را به شدت از دست داد همچنان به سقوط آزاد ادامه می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری ntv روز چهارشنبه، نهم مارس ارزش برابری دلار آمریکا در مقابل روبل روسیه در بازار معاملات مسکو حدود ۱۵ درصد افزایش یافت و بهای آن به نزدیک ۱۲۰ روبل رسید.

بانک مرکزی روسیه از حدود دو هفته پیش و آغاز حمله نظامی به اوکراین معاملات بازار سهام و داد و ستد ارزهای خارجی را متوقف یا به میزان زیادی محدود کرده است.

روند نزولی ارزش روبل در روزهای گذشته اندکی نوسان داشت اما سقوط آن همچنان ادامه دارد. تحریم بانک مرکزی روسیه و موسسه‌های مالی و بانک‌های بزرگ این کشور توسط کشورهای غربی، تلاش‌ها برای مقابله با سقوط ارزش روبل را به ناکامی کشانده است.

شرکت‌های ویزا و مسترکارت به تازگی اعلام کردند فعالیت خود در روسیه را به حالت تعلیق درمی‌آورند. بانک مرکزی روسیه می‌گوید کارت‌های اعتباری ویزا و مسترکارت که در این کشور صادر شده‌اند از نهم ماه مارس در خارج از روسیه اعتبار ندارند.

دیدار وزیران خارجه روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین می‌گوید دیدار او و سرگئی لاوروف در نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه انجام می‌شود.

قرار است کولیا و وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه، دهم مارس (۱۹ اسفند) در شهر آنتالیا دیدار کنند. از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین دیداری در این سطح بین مقام‌های دو کشور انجام نشده بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزیر خارجه اوکراین در یک برنامه تلویزیونی گفته لاوروف در دو سال گذشته چه “در قالب دیدارهای دو جانبه چه در قالب اجلاس چهار جانبه نرماندی” از دیدار با او اجتناب کرده است.

دیمیترو کولبا  می‌گوید در دیدار فردا به سخنان سرگئی لاوروف گوش می‌دهد اما با او به عنوان یکی از بانیان اصلی حمله نظامی به اوکراین سخن خواهد گفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا