حقوق بشر

موج جدید احضارهای امنیتی فعالین کُرد در آستانه نوروز

هم‌زمان با نزدیک شدن نوروز که هر سال  همراه با مراسم‌های ویژه‌ در کُردستان است، نهادهای امنیتی ده‌ها شهروند و فعال مدنی را احضار و آنها را تهدید کرده‌اند.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو، روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ (۸ مارس ۲۰۲۲)، سپاه پاسداران با برگزاری نشستی برای ۳۰۰ نفر از اعضای شوراهای شهر،روستاها و توابع سنندج به آنها اعلام کرده است که تمامی مراسم‌های مرتبط با نوروز امسال بایستی تحت نظارت و اطلاع سپاه پاسداران باشد  در غیر اینصورت مجوز برگزاری هیچ مراسمی داده نخواهد شد به  نحوی که حتی تعدادی از اعضای شوراهای مذکور به مخالفت با این موضوع پرداخته‌اند.

در همین راستا طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه دست‌کم ۵۰ شهروند و فعال اهل روستای نی از توابع مریوان توسط اطلاعات سپاه پاسداران این شهر احضار و مورد تهدید قرارگرفته و از آنها تعهد گرفته شده که در مراسم نوروز امسال شرکت نکنند. قابل ذکر است که هویت کامل این افراد برای هه‌نگاو احراز شده است.

همچن ۱۰ شهروند اهل روستای سردوش مریوان نیز احضار و توسط این نهاد امنیتی تهدید شده‌اند.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه شمار زیادی از فعالین روستای تنگیسر از طریق تماس تلفنی توسط اطلاعات سپاه پاسداران تهدید شده و چندین فعال سیاسی و مدنی نیز برای روز شنبه آینده به این نهاد امنیتی در سنندج احضار شده‌اند.

درشهرهای بانه، سرپل‌ذهاب ، جوانرود و سقز نیز ده‌ها فعال کُرد احضار و از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند که نباید در مراسمات ویژه‌ نوروز شرکت کنند.

شایان ذکر است هر سال نهادهای امنیتی در کُردستان به دلیل اهمیت سیاسی و اجتماعی نوروز در کُردستان فشارهای امنیتی را بر فعالان سیاسی، فرهنگی و مدنی افزایش داده به نحوی که شماری از این فعالین در شهرهای مختلف کُردستان  طی سال‌های گذشته با محکومیت‌های جزایی در شعب دادگاه‌های انقلاب مواجه شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا