بین‌المللی

بلومبرگ: صنایع اروپا در آستانه تعطیلی است

بلومبرگ گزارش داد جهش قیمت نفت وگاز در اروپا صنایع فولادسازی، کارخانه‌های کود و کارخانه‌های کاغذسازی را با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد صنعت اروپا اولین نشانه‌های تعطیلی خود را نشان داده است؛ چرا که حمله روسیه به اوکراین هزینه‌های انرژی برای فولادسازی، کارخانه‌های کود و کارخانه‌های کاغذسازی را به حالت ناپایداری درآورده است.

به گزارش بلومبرگ، جنگ در اوکراین همراه با تحریم‌ها و تهدید‌های متقابل روسیه، بازار‌ کالا‌ها را متحول کرده و یکی از بزرگترین شوک‌های عرضه نفت از زمان جنگ جهانی دوم را به وجود آورده است. این امر باعث کاهش تقاضای کارخانه‌های ذوب و دیگر نیروگاه‌های انرژی‌بر در سراسر منطقه می شود؛ کارخانه‌هایی که قبل از عملیات نظامی روسیه نیز با مشکل مواجه بودند.

مایکل هادسون، اقتصاددان، مدت‌ها پیش استدلال کرده بود که جنگ آمریکا علیه روسیه در واقع جنگ آمریکا علیه اروپا است تا اتحادیه اروپا را تابع سرمایه آمریکا نگه دارد.

در ادامه این گزارش امده است: این دقیقاً همان چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است. با افزایش قیمت انرژی به دلیل تحریم‌ها، صنعت اروپا در حال تعطیل شدن است. پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین و اعمال تحریم‌های شدید علیه روسیه، قیمت نفش با جهشی کم نظیر به ۱۳۰ دلار در هر بشکه و گاز به ۱۶۰۰ دلار در هر متر مکعب رسیده است.

گفتنی است پیشتر نیز موسسه تحقیقاتی ریستاد انرژی اعلام کرده بود تحریم‌های نفتی روسیه حفره‌ای ۴.۳ میلیون بشکه‌ای در بازار نفت ایجاد کرده و قیمت نفت را افزایش خواهد داد. مشاوران صنعتی شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی (Rystad Energy) اعلام کرده بودند اگر کشور‌های غربی به تحریم صادرات نفت روسیه ادامه دهند، قیمت نفت خام برنت ممکن است در تابستان امسال به ۲۴۰ دلار در هر بشکه برسد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا