گوناگون

مشکل اصلی نه جاسوسان که جاهلانند

اینکه “کاترین شکدم” جاسوس باشد یا نه مساله دیگری است، مساله مهم این است نظام جمهوری اسلامی را جاسوسان و جاهلان احاطه کرده اند. رهبر و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی آدرس اشتباه میدهند. “گاندو” را میسازند تا نویسنده و روشنفکر کرواتی و دختر بدحجاب و بی حجاب و سفرکرده به غرب را جاسوس معرفی کنند.

مجتبی نجفی

این اتفاقا همان خط جاسوسی است که سیستم را علیه مردم و نخبگان میکند، ایجاد تنش در جامعه ای که تشنه توسعه است، برجسته کردن مسائل شخصی مثل پوشش مردم به جای مساله خشکی آب. کدام پروژه جاسوسی به میزان جهل حاکمان میتواند اینگونه کشور را در معرض آسیب قرار دهد؟

جاسوسی در بستر جهل میروید همانگونه که الیوت کوهن موفق ترین جاسوس جهان آنگونه با شور از ناسیونالیسم عربی حرف میزد که تا عالی ترین رده های حکومتی سوریه بالا رفت و زمینه شکست دمشق را در جنگ شش روزه با اسرائیل فراهم کرد. اینکه چرا بعد از بیش از چهل سال هنوز تحت تحریم باشیم و برای توافقی ساده هلهله سر کنیم؟ پرسشی است که پاسخش را در پیوند جهل و جاسوسی میتوان یافت.

دنیای جاسوسی با رشد فن آوریهای نوین تکامل یافته و فقط به حضور فیزیکی وابسته نیست اما همین حضور فیزیکی را در یقه بسته های حزب اللهی بیابید که در عالی ترین نهادهای امنیتی حضور دارند و آزادیهای اساسی مردم را مسدود و فرمان سرکوب میدهند. حالا چرا جهل؟ چون فرمانده نیروی نظامی که با سه گانه “رسانه، پول و تفنگ” انحصارگری میکند به سادگی فریب میخورد و درب قابلمه را اختراع ضد کرونایی در برابر انظار عمومی معرفی میکند. همانگونه که رهبری در برابر سخنان بی پایه و اغراق آمیز مخبر در مورد پیشرفت دانشمندان داخلی در ساخت واکسن ضد کرونا مشعوف شد و با ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی انگلیسی زمینه مرگ هزاران ایرانی را با ساده اندیشی فراهم کرد. اکنون هم معاون سیاسی سپاه با استناد به مصاحبه این خانم با بی بی سی فارسی از مسدود شدن نقشه شیطانی دشمنان جمهوری اسلامی گفته. سردار حتی یک دقیقه هم فکر نکرده احتمال دارد این انکار با هدف دیگری باشد. یعنی در سیستم مغزی اینها هیچ قوه ای که شک برانگیزد و سوال مطرح کند نیست.

جاسوسی در رقابت و دوستی کشورها هم طبیعی است، چه برسد وقتی بحث دشمنی باشد؛ دشمنی که تداومش علیه منافع ملی ماست. اما ایراد اصلی نه از جاسوسان که از جاهلان است. همان فرماندهان حکمرانی نامطلوب، همان سرکوبگران شهروند معترض، همان دشمنان آزادی بیان و قلم، همانها که زمینه فرار مغزها را میسازند، همان ها که ما را همیشه در تحریم داخلی و خارجی میخواهند. بر جاسوسان حرجی نیست، مساله ما سلطه جاهلان است.

برگرفته از کانال تلگرامی نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا