اخبار

در روز شانزدهم جنگ روسیه و اوکراین چه گذشت؟

امروز روز شانزدهم جنگ روسیه و اوکراین است. نیرو‌های روز در این روز به ۲ کیلومتری کی‌یف رسیده‌اند و احتمال سقوط پایتخت اوکراین در صورت شدت گرفتن حملات روسیه بسیار وجود دارد. از روز گذشته بحث‌های مبنی بر احتمال استفاده از سلاح شیمایی شدت گرفته است. اما روسیه آن را رد کرده است. ولی انگلستان مصرانه تاکید دارد که قرار است از این سلاح استفاده شود….

کریستین لیندمایر سخنگوی سازمان جهانی بهداشت پنجشنبه شب گفت: جنگ و کشتار در اوکراین تلاش ما برای ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به نیازمندان آن را تهدید می کند. لیندمایر به شبکه الجزیره قطر گفت: بسیاری از بیماران در اوکراین برای رسیدن به مراکز بهداشتی با دشواری روبرو هستند.این مقام همچنین حمله به تأسیسات و کادر پزشکی در اوکراین را محکوم کرد، اما در عین حال گفت که ما نمی دانیم که چه کسی در حمله به تأسیسات بهداشتی در اوکراین دست دارد. آژانس پناهجویان سازمان ملل نیز پنجشنبه شب گزارش داد که تا امروز، بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از اوکراینی ها کشور خود را ترک کرده اند و یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر دیگر نیز در داخل این کشور آواره شده اند. صندوق کودکان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که در حال حاضر بیش از یک میلیون کودک از اوکراین فرار کرده اند. در تازه ترین خبرها از سوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد آمده است، از زمان آغاز حمله نظامی روسیه ۲.۳ میلیون نفر از مردم اوکراین از این کشور گریخته‌اند. این نهاد اضافه کرده است با ادامه وضعیت کنونی ممکن است این تعداد به زودی به ۴ میلیون نفر برسد. بنابر آمار منتشره، تا کنون بیش از ۱.۴ میلیون نفر به لهستان، ۲۱۴ هزار نفر به مجارستان، بیش از ۱۶۵ هزار نفر به اسلواکی، ۸۴ هزار نفر به رومانی و بیش از ۸۲ هزار نفر به مولداوی رفته اند. در حالی که نزدیک به ۲۶۰ هزار پناهجوی دیگر نیز به سایر کشورهای اروپایی نقل مکان کرده‌اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل گفت که ۹۷ هزار نفر هم به روسیه گریخته اند که اکثر آن‌ها قبل از آغاز رسمی جنگ از دو منطقه خودمختار دونتسک و لوهانسک بین ۱۸ تا ۲۳ فوریه به روسیه رفته‌اند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای جمهوری مردمی دونتسک شهر ولنوواخا را تصرف کردند. به گزارش اسپوتنیک، این ژنرال روس گفت: “شهر ولنوواخا توسط گروه نیروهای مسلح جمهوری مردمی دونتسک آزاد شده است”. او افزود: نقاط مسکونی اولگینکا، ولیکا-آنادول، زلنی گای نیز تحت کنترل قرار گرفتند، پیشروی در عمق تا ۶ کیلومتر بود. کوناشنکوف تاکید کرد که ” یگان های میلیشیای مردمی جمهوری دونتسک به تنگ کردن حلقه محاصره در شهر ماریوپل ادامه دادند، یگان های نیروهای مسلح روسیه با ادامه عملیات تهاجمی خود به خط پتروفسکویه-اوگنوفکا-اکتیابرسکایا رسیدند.

به گزارش ویداد۲۴ ، از روز گذشته انگلستان مدعی شده است که در اوکراین سلاح شیمیایی استفاده استفاده خواهد شد. لیز تراس وزیر خارجه انگلیس روز گذشته گفته بود: «نگران استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین هستیم. استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین اشتباه بزرگی است! صحبت‌هایی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین وجود دارد مبتنی بر اینکه روسیه در گذشته این کار را انجام داده است!»

البته ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه به این ادعا پاسخ داده و گفته «ممکن است ملی‌گرایان اوکراینی در حال آماده‌سازی یک اقدام تحریک‌آمیز با بکارگیری مواد سمی برای متهم کردن روسیه به استفاده ادعایی از سلاح‌های کیمیایی باشند.»

اسپوتنیک به نقل از کوناشنکوف نوشته «در ۹ مارس حدود ۸۰ تن آمونیاک توسط ملی‌گرایان اوکراینی به روستای زولوچیف در شمال غربی خارکیف تحویل داده شد. به گفته ساکنانی که زولوچیف را ترک کرده‌اند، ملی‌گرایان به آنها یاد می‌دهند که چگونه در حمله شیمیایی به درستی عمل کنند. همه اینها گواهی بر آماده سازی ملی گرایان اوکراینی برای تحریک با استفاده از مواد سمی جهت متهم کردن روسیه به استفاده ادعایی از جنگ افزارهای کیمیایی است.»

البته بوریس جانسون ساعاتی پیش که با اسکای نیوز گفت‌وگو می‌کرد،ادعا کرد که احتمال استفاده  از تسلیحات شیمیایی در اوکراین وجود دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا