بین‌المللی

بورل: وعده عضویت اوکراین در ناتو اشتباه بود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای اعتراف کرد که اشتباهات زیادی از سوی غرب در قبال روسیه صورت گرفته است از جمله دادن وعده هایی که عملی نمی شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که غرب در روابط با روسیه مرتکب اشتباهات متعددی شده است، از جمله قول به اوکراین برای پیوستن به ناتو.

وی در مصاحبه‌ای در این باره اعلام کرد: من حاضرم اعتراف کنم که ما اشتباهات زیادی مرتکب شدیم و فرصت نزدیک شدن روسیه به غرب را از دست دادیم. لحظاتی وجود داشت که می‌توانستیم بهتر عمل کنیم. مسائلی وجود داشت که پیشنهاد کردیم و نتوانستیم اجرا کنیم، مانند وعده عضویت اوکراین و گرجستان در ناتو. به نظر من این اشتباه است که وعده‌هایی بدهید که نمی‌توانید به آنها عمل کنید.

این در حالی است که وی پیشتر گفته بود: ما به رئیس جمهور زلنسکی کمک‌های بسیاری ارائه کریم، به جز منطقه پرواز ممنوع (بر فراز اوکراین). ما هیچ قولی به زلنسکی نمی‌دهیم که نتوانیم آن را اجرایی کنیم. پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا ممکن است، اما یک شبه اتفاق نخواهد افتاد.

بورل همچنین گفته بود: ما همیشه به دنبال جایگزینی برای گاز هستیم، به خصوص پس از اینکه متقاعد شدیم که شریک غیرقابل اعتمادی وجود دارد! ما واردات انرژی روسیه را ممنوع نکرده و از رئیس جمهور بایدن در این تصمیم پیروی نمی‌کنیم.

گفتنی است، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه حدود دو هفته پیش دستور آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را صادر کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که آمریکا و کشورهای غربی حاضر به ارائه تضمین‌های امنیتی به مسکو نشدند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا