بین‌المللی

وزیر دفاع سوئد: تا زمانی که من وزیرم، سوئد به ناتو نمی‌پیوندد

وزیر دفاع سوئد اعلام کرد تا زمانی که وزیر دفاع این کشور باقی بماند، کشورش عضو ناتو نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، «پیتر هولتکویست»، وزیر دفاع سوئد در یک برنامه تلویزیونی که از یک رسانه دولتی در ماه نوامبر سال پیش پخش شد، عنوان داشت: تا زمانی که من وزیر دفاع سوئد هستم، این کشور هرگز عضو ناتو نخواهد شد.

وی اکنون مجدد اظهارات خود را تکرار کرد و گفت: من در حال حاضر نظر مشابه‌ای دارم. من همین نظر را بدون استفاده از واژه “هرگز” مجدد بیان می‌کنم.

وزیر دفاع سوئد افزود: موقعیتی که در آن هستیم به من آموخت که از واژه “هرگز” استفاده نکنم.

پیتر هولتکویست خاطرنشان کرد: سوئد تمایلی به عضویت در ناتو ندارد و معتقدم که عضویت کشور ما در این ائتلاف، امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی اظهار کرد که کشورش “بزرگترین سرمایه‌گذاری” تمام دوران را در دفاع نظامی انجام خواهد داد و ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی به دفاع اختصاص خواهد یافت.

به گفته رسانه‌های محلی، سوئد سال گذشته ۶.۵ میلیارد دلار برای دفاع نظامی بودجه اختصاص داده است، در حالی که این مبلغ به دلیل جنگ روسیه و اوکراین به ۱۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

«ماگدالنا آندرسون»، نخست وزیر سوئد، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: اگر سوئد در این وضعیت تصمیم بگیرد که به ناتو بپیوندد، این منطقه از اروپا  را “بی‌ثبات” خواهد کرد و موجب افزایش تنش‌ها خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را با هدف “نازی زدایی” و جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو آغاز کرده است؛ حمله‌ای که روسیه خود آن را “عملیات ویژه نظامی” نامیده است و باعث شده که غرب واکنش‌های مختلفی نسبت به این مسئله نشان دهد و “شدیدترین تحریم‌ها” را علیه روسیه اعمال کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا