حقوق بشر

حاکمیت بی‌اعتبار؛ دادن امان‌نامه؛ دستگیر و حکم به اعدام یک شهروند کرد

فیروز موسی‌لو زندانی سیاسی کُرد به اعدام محکوم‌ شد

یک زندانی سیاسی اهل بخش قطور(کوتول) از توابع شهرستان خوی که در زندان ارومیه محبوس است به اعدام محکوم شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی روزهای اخیر فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی کُرد پس از ۳۲ ماه بلاتکلیفی توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “محاربه” از طریق عضویت در حزب کارگران کُردستان (پ ک ک) به اعدام محکوم شده است.

حکم صادره روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ (۷ مارس ۲۰۲۲) توسط مسئولین زندان مرکزی ارومیه رسماً به وی ابلاغ شده است. آخرین جسله رسیدگی به اتهامات فیروز موسی لو اوایل اسفند‌ماه برگزار شده بود.

فیروز موسی‌لو که پیشتر عضو حزب کارگران کُردستان (پ ک ک) بوده، روز پنج‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ (۱۱ ژوئیه ۲۰۱۹) پس از دریافت امان‌نامه توسط سپاه پاسداران در مرز سردشت خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده بود.

این شهروند کُرد نهایتاً روز پنج‌شنبه ۱۲ دی همان سال (۲ ژانویه ۲۰۲۰) پس از پنج ماه و ۱۰ روز و اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه منتقل و از آن زمان بلاتکلیف و بدون حق استفاده از مرخصی در این زندان نگهداری می‌شود.

پیشتر هه‌نگاو گزارش داده بود که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران فیروز موسی‌لو را بدون تفهیم اتهام قانونی به “عضویت در حزب کارگران کُردستان” و “قیام مسلحانه” متهم کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا