گوناگون

خرید دانه‌ای میوه شب عید!

سیب میوه تزئینی شب عید شد تا بدین شکل جای موز را بگیرد. پرتقال نیز هنوز به‌عنوان میوه اصلی نوروز در سبد پذیرایی ایرانیان جای دارد. کیوی هم رفته‌رفته همانند موز شکل لاکچری به خود می‌گیرد. با افزایش قیمت میوه فعالان بازار از روی‌آوردن مردم به خرید دانه‌ای میوه برای شب عید خبر می‌دهند.البته پرتقال و سیب هم طی مدت اخیر از شوک‌های قیمتی مصون نمانده‌اند. اما به دلیل ماندگاری بالاتر و قیمت‌های نسبتا پایین‌تر نسبت به کیوی و موز، به‌عنوان میوه‌های پذیرائی عید انتخاب شده‌اند…..

میوه شب عید روی دست فروشندگان ماند
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: دیشب حدود ۲۳ هزار تن میوه ورودی میدان اصلی میوه و تره‌بار بود که از این مقدار ۸۰۰۰ تن از میوه‌ها روی دست بارفروشان ماند. گویا مردم قدرت خرید ندارند و میوه را دانه‌ای می‌خرند.

مصطفی دارایی‌نژاد توضیح داد: کاهش شدید قدرت خرید نه‌تنها میوه را از سبد خرید خانوار خارج کرد، بلکه این روزها گرانی‎ اقلام خوراکی اجازه نمی‌دهد خانواده‌ها حتی مرغ، گوشت و برنج بخرند.

دولت میوه شب عید را ۲ برابر قیمت خرید!
او ادامه داد: ضعف مدیریتی عامل بروز چنین وضعیتی است. در چند ماه اخیر قیمت پرتقال کیلویی ۷۰۰۰ تومان بود. دولت برای تنظیم بازار شب عید به بازار ورود کرد و پرتقال را کیلویی ۱۴ هزار تومان خرید. حالا سیب و پرتقال روی دست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مانده است.دارایی‌نژاد اظهار کرد: اکنون قیمت سیب قرمز کیلویی ۶۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است. قیمت سیب زرد هم از کیلویی ۱۰ هزار تا ۱۷ هزار تومان معامله می‌شود. قیمت پرتقال هم ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان است. دولت با خرید گران این میوه از تجار، باعث شوک قیمتی آن شد.

روی‌گردانی مردم از میوه دولتی
دارایی‌نژاد تشریح کرد: پیش‌تر به دولت هشدار دادیم که با افزایش عرضه میوه به بازار این کالا در آستانه عید ارزان می‌شود، اما دولت پرتقال را دو برابر قیمت خرید. حالا مجبور است همان پرتقال را ۹۰۰۰ تومان بفروشد، اما مردم باز هم اعتماد ندارند و از میوه دولتی روی گردانده‌اند. چراکه اکثر این میوه‌ها در حال فاسدشدن هستند.

بر اساس اعلام این فعال صنفی در چند روز آینده عرضه میوه در بازار به ۳۵ هزار تن می‌رسد. به همین دلیل هم مردم از دولت میوه نمی‌خرند. چراکه می‌دانند همان محصول را با قیمت ۶۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان می‌توانند پیدا کنند.

چرا موز گران شد؟
دارایی‌نژاد دلیل افزایش قیمت موز را مربوط به بازار جهانی دانست و یادآور شد: موز اکوادوری با قیمت بیش از ۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود. موز هندی نیز ۲۷ هزار تومان قیمت دارد.

بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا