از هر دری سخنی

پوتین، مکرون و شولز دربارۀ بحران اوکراین تلفنی گفتگو کردند

برگردان: جهان

مسکو- به گزارش کرملین، روز شنبه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت‌وگویی تلفنی داشت و از آنها خواست تا بهره گیری از نفوذ خود از مقامات کی‌یف بخواهند که مانع «اقدامات جنایتکارانۀ» «گردان‌های ملی‌گرای» اوکراینی شوند.

دولت آلمان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مکرون و شولتز خواستار آتش‌بس فوری و بهره‌گیری از راه‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به برخورد‌ها شدند و این گفتگوی ۷۵ دقیقه‌ای را بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری‌های اوکراین دانست.

کرملین اعلام داشت که پوتین گزارش مفصلی از سلسله مذاکراتی که طی روزهای گذشته از طریق ویدئوکنفرانس میان نمایندگان روسیه و اوکراین انجام شده بود را در یک بیانیه ارائه کرده و سه رهبر مسائل مربوط به توافقات در حال انجام در مورد اجرای خواسته های قبلی روسیه را مورد بررسی قرار دادند.

کرملین اعلام کرد که پوتین، در پاسخگویی به مسائل مطرح شده از سوی ماکرون و شولتز «در ارتباط با وضعیت انسانی در قلمرو عملیات نظامی روسیه برای حفاظت از دونباس» آنان را از «وضعیت میدانی واقعی» آگاه ساخت.

پوتین به حقایق پرشماری از نقض فاحش قوانین بشردوستانۀ بین‌المللی توسط ارتش و پلیس اوکراین اشاره کرد: بیانیه کرملین اشاره دارد به قتل‌های غیرقانونی مخالفان، گروگان‌گیری و استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، استقرار تسلیحات سنگین در مناطق مسکونی، در مجاورت بیمارستان‌ها، مدارس، مهدکودک ها و غیره.

در بیانیۀ کرملین با تأکید بر این‌که پوتین از مکرون و شولز خواست تا با استفاده از نفوذ خود برای پیشگیری از این گونه «اقدامات جنایتکارانه» بر مقامات کی‌یف استفاده کنند، آمده است: «گردان‌های ملی‌گرا پیاپی عملیات‌ نجات را خراب و غیرنظامیان را به هنگام تلاش برای تخلیۀ شهرها تهدید می‌کنند».

کرملین اعلام کرد که سه رهبر توافق کردند که این تماس ها در مورد مسائل اوکراین ادامه یابند.

شولز صبح روز شنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز گفتگو کرد و از ارزیابی زلنسکی از وضعیت کنونی آگاه شد. بر اساس بیانیۀ دولت آلمان، این دو  نیز توافق کردند که در تماس باشند.

زنی در حال مطالعه در پناهگاهی در کیف اوکراین،  ۱۱ مارس ۲۰۲۲

خبرگزاری شین هوا – ۱۳ مارس ۲۰۲۲

برگردان: جهان – ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا