اخبار

شمار مرگ‌های پاندمی کرونا تا سه برابر بیش از آمار رسمی

بررسی های جدید نشان می‌هد که تلفات واقعی پاندمی کروناویروس در جهان ممکن است تا سه برابر بیشتر از آماری باشد که به طور رسمی در کشورها اعلام می‌شود…..

به گزارش همشهری آنلاین، در حالیکه تخمین رسمی مرگ‌های ناشی از کووید-۱۹ در جهان ۵.۹ میلیون مورد است، تخمین واقع‌گرایانه‌تر پژوهشگران در این بررسی که نتایج آن در ژورنال پزشکی «لنست» (Lancet) منتشر شده است، شمار تلفات را ۱۸.۲ میلیون مورد برآورد می‌کند.

این پژوهشگران در این بررسی داده‌های مربوط به ۷۴ کشور و قلمر را که از ژانویه ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ گردآوری شده بود با داده‌های گردآوری‌شده در طول ۱۱ سال قبل از آن مقایسه کردند.تخمین آنها نشان داد که به طور میانگین به ازای ۱۰۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان در صورت رخ ندادن این پاندمی انتظار رخ دادن ۱۲۰ مورد مرگ نمی‌رفت. بالاترین میزان این مرگ‌های اضافی تخمینی به ترتیب مربوط به «کشورهای آندی» امریکای لاتین (هفت کشورآمریکای جنوبی که بخشی از مساحتشان در محدود رشته‌ کوه آند قرار دارد) (۵۱۲ در صد هزار)، اروپای شرقی (۳۴۵ مرگ در صد هزار)، اروپای مرکزی (۳۱۶ مرگ در صد هزار)، آفریقای جنوبی زیرصحرا (۳۰۹ مرگ در صد هزار) و آمریکای لاتین مرکزی (۲۷۴ مرگ در صد هزار) بود.

در برخی از کشورها از جمله ایسلند، سنگاپور و استرالیا ظاهرا شمار مرگ‌ها کمتر از حد انتظار بود.بالاترین شمار تخمین مرگ‌های مربوط پاندمی در هند (۴.۱ میلیون نفر)، آمریکا و روسیه (هر کدام ۱.۱ میلیون نفر)، مکزیک (۷۹۸ هزار نفر)، برزیل (۷۹۲ هزار نفر)، اندونزی (۷۳۶ هزار نفر) و پاکستان (۶۶۴ هزار نفر) بودند.

هیدونگ وانگ از دانشگاه واشنگتن در سیاتل که سرپرست این بررسی بوده است، می‌گوید که پژوهش بیشتری لازم است تا معلوم شود چه تعدادی از این مرگ‌ها مستقیما مربوط به کووید-۱۹ و چه تعدادی نتیجه غیرمستقیم این پاندمی بوده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا