حقوق بشر

واکنش سازمان‌های حقوق بشری به اعدام ۸۱ نفر در عربستان

«سارا لی ویتسون» رئیس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت: «اعدام‌های دسته‌جمعی بی‌سابقه و همچنین محاکمه‌های ساختگی در عربستان سعودی، ادعاهای دروغین «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را در خصوص اصلاحات در این کشور را آشکار ساخت».

ستاره صبح: سازمان دموکراسی اکنون برای جهان عرب (داون) اعدام ۸۱ نفر در عربستان سعودی را محکوم کرد و آن را بزرگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین اعدام دسته‌جمعی دانست. «سارا لی ویتسون» رئیس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت: «اعدام‌های دسته‌جمعی بی‌سابقه و همچنین محاکمه‌های ساختگی در عربستان سعودی، ادعاهای دروغین «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را در خصوص اصلاحات در این کشور را آشکار ساخت». وی افزود: «احترام به محمد بن سلمان، وی را گستاخ‌تر می‌کند».

همچنین شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی کشورهای اسلامی اعدام دسته‌جمعی ۸۱ نفر در عربستان که بسیاری از آنها به اتهام‌های واهی تروریسم و افکار ضاله صورت گرفته است، به‌شدت محکوم کردند. تعداد اعدام‌شدگان در روز شنبه بسیار بیشتر از ۶۷ اعدام ثبت‌شده در عربستان در کل سال ۲۰۲۱ و ۲۷ مورد در سال ۲۰۲۰ است.

سازمان‌های حقوق بشر عربستان سعودی را به اعمال قوانین محدودکننده آزادی بیان سیاسی و مذهبی متهم می‌کنند و این کشور را به دلیل اعمال مجازات اعدام ازجمله علیه متهمانی که در سنین نوجوانی دستگیرشده‌اند، موردانتقاد قرار می‌دهند. وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد که بیش از ۸۰ نفر را طی یک روزبه اتهام «تروریسم و ارتکاب جنایت‌های متعدد» اعدام کرده است.بر اساس ادعای وزارت کشور سعودی، این افراد گمراه، پیرو شیطان و افکار ضاله و منحرف مانند وابستگی به خارج و خیانت به کشور بوده و دست به انجام اقدامات تروریستی زده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا