اخبار

هدف از ارسال هیئت به مسکو چیست؟

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بامداد امروز در راس هیأتی بلندپایه از تهران وارد مسکو شد. به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به مسکو، امیرعبداللهیان به منظور رایزنی در مورد مسائل منطقه‌ای و مذاکرات وین، عازم روسیه شده است…..
امیرعبداللهیان،به منظور دیدار و گفت‌ وگو با همتای روس خود، سرگئی لاوروف،روز سه شنبه در یک نشست خبری شرکت کرد. محور اصلی گفتگوهای دو وزیر خارجه مذاکرات برجام و جنگ در اوکراین بود.

امیر عبداللهیان در این کنفرانس خبری در مسکو با تشکر از میهمان نوازی لاوروف چشم‌انداز روابط دو کشور روسیه و ایران را مثبت خواند و گفت که ارتباطی بین بحران اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد و روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود.

او افزود: چنانچه در مورد خطوط قرمز با آمریکا به توافق برسیم روسیه کمافی‌السابق در کنار ایران خواهد بود. امیدواریم آمریکا در دقایق پایانی دست از رویه خود بردارد و به توافق نهایی برسیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت که جمهوری اسلامی یک کنشگر مستقل است و هیچ مانع خارجی نمی‌تواند مانع همکاری ایران و روسیه یا مانع همکاری ایران و کشورهای دیگر شود.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنانش گفت که تهران راه حل بحران اوکراین را در راه‌ حلی سیاسی می داند و جنگ را راه حل نمی‌بیند اما ریشه آن را درک می‌کند.

وی افزود: مخالف جنگیم و همزمان مخالف وضع تحریم هستیم چرا که خود قربانی وضع یکجانبه تحریم‌ها هستیم.

لاوروف: این آمریکایی ها هستند که نمی گذارند برجام عملی شود.

سرگئی لاوروف هم در این نشست خبری گفت که روسیه از آمریکا «ضمانت کتبی» گرفته است که «تحریم های غرب علیه مسکو مانع همکاری در چارچوب توافق هسته ای ایران نخواهد شد.»

وی در سخان خود با متهم کردن ایالات متحده گفت «آنها هستند که نمی خواهند و نمی گذارند تا برجام عملی شود.»

وزیر خارجه روسیه همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری تاکید کرد که « روسیه با ایران به توافق رسیده است که اثر تحریم‌ها واستانداردهای دوگانه و متناقض غرب را دفع کند».

آقای لاوروف از تهیه پیش نویس یک سند همکاری تجاری و اقتصادی بین دو کشور گفت.

لاوروف در ادامه تأکید کرد: هیچ‌گونه تحریم غیرقانونی نمی‌تواند مانع رشد تصاعدی ایران و روسیه رو به جلو باشد.

سرگئی لاوروف گفت که از سوی وزیر خارجه ایران به تهران دعوت شده که به این درخواست پاسخ مثبت داده و به زودی به ایران سفر خواهد کرد. وزیر خارجه روسیه که کشورش بیش از ۱۸ روز است در جنگ با اوکراین اس از موضع «بی طرفانه ایران در تحولات اوکراین»‌ تشکر کرد.

در این سفر، سعید خطیب زاده، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه، دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی، علیرضا حقیقیان مدیرکل و دستیار وزیر امور خارجه در امور اوراسیا، علی اصغر خاجی دستیار وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، وی را همراهی می کنند.

نمایندگی روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین نیز شب گذشته اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سرگئی لاوروف همتای روسی وی ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) در مورد برجام گفت وگو می‌کنند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که وضع فعلی اوکراین در چارچوب عملیات نظامی ویژه نیروهای مسلح فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق این بیانیه، در مورد حل و فصل قضیه سوریه موضع اصولی مسکو و تهران، حمایت از احترام بی قید و شرط به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی این کشور، حق مشروع سوری ها برای تعیین مستقل آینده کشورشان است. طرفین برای تعامل موثر در چارچوب فرمت آستانه، اهمیت زیادی قائل هستند.

دستگاه دیپلماسی روسیه اشاره کرد که در این گفت وگو درباره دیگر موضوعات مهم منطقه ای از جمله وضع دریای خزر، افغانستان، ماوراء قفقاز، منطقه خلیج فارس، یمن و همچنین حل و فصل خاورمیانه، «همگام سازی» صورت می گیرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، مسکو همچنین از تصمیم آغاز روند پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای که در جریان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان در سپتامبر ۲۰۲۱ اتخاذ شد، استقبال می کند.

مذاکرات احیای برجام اخیرا متوقف شده است. انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در این مذاکرات گفته بود “عوامل بیرونی” دلیل توقف مذاکرات بوده است.

به گزارش خبرگزاری ها مذاکرات مدتی پس از آن متوقف شد که روسیه اعلام کرد در صورت احیای توافق برجام و رفع تحریم‌های آمریکا، باید از تحریم‌هایی که به دلیل حمله به اوکراین متحمل شده برای روابط تجاری و مالی با ایران معاف باشد. وزارت خارجه ایران می‌گوید روند مذاکرات وین متوقف نشده بلکه تنها وقفه‌ای کوتاه در مسیر مذاکرات ایجاد شده است. پیش بینی می شود که مذاکراتی حول این موضوع و پیشنهاد تازه ی مسکو در دیدار وزرای خارجه دو کشور مطرح شود.

همچنین گفته می شود وزیر خارجه ی جمهوری اسلامی حامل پیام مقامات اوکراینی برای رهبری روسیه است. گفته می شود اوکراین از امیرعبدالهیان خواسته است برای دیداری بین پوتین و زلنسکی تلاش کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا