گوناگون

هشدار به گرانی

دبیر کل سازمان ملل نسبت به بروز «طوفان گرسنگی» در جهان به‌دلیل جنگ در اوکراین هشدار داد….

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد جنگ اوکراین ممکن است به طوفانی از گرسنگی در بسیاری از کشورهای جهان منجر شود.

آقای گوترش در جریان یک نشست خبری در دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک به رسانه‌ها گفت: «اوکراین یک آتش است و این کشور جلوی جشم جهانیان در حال سوختن است. ما باید تمام تلاشمان را برای جلوگیری از یک طوفان گرسنگی و فروپاشی نظام غذایی جهانی انجام دهیم.»

روسیه و اوکراین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان غلات جهان به شمار می‌روند. حمله نظامی روسیه به اوکراین و تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو، پیشاپیش قیمت مواد غذایی در بسیاری از کشورهای جهان را بالا برده و نگرانی از کمبود آذوقه در کشورهای اروپایی را باعث شده است.

دبیر کل سازمان ملل با هشدار نسبت به عواقب وخیم ادامه جنگ گفت: «به دلیل توقف تولید محصولات کشاورزی در اوکراین و روسیه، آثار جنگ احتمالا دامنگیر ضعیف‌ترین مردمان خواهد شد و بذر بی‌ثباتی سیاسی و ناآرامی در سراسر جهان را خواهد پراکند… این جنگ به مرزهای اوکراین محدود نمی‌شود.»

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آخرین گزارش خود با هشدار نسبت به وضعیت فقیرترین کشورهای جهان اعلام کرد قیمت غلات در سال جاری رکورد پیش از آغاز «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱ و موج گرسنگی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را شکسته است.

۴۵ کشور آفریقایی و کم‌تر توسعه‌یافته دست‌کم یک سوم گندم مورد نیاز خود را از اوکراین یا روسیه وارد می‌کنند. ۱۸ کشور از همین گروه دست‌کم ۵۰ درصد نیاز گندم خود را از همین دو طرف جنگ می‌خرند. بورکینافاسو، مصر، جمهوری دموکراتیک کنگو، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و یمن از جمله وابسته‌ترین دولت‌ها به غلات تولیدی روسیه و اوکراین به شمار می‌روند.

یورو نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا